Koszovói háborús veteránokat börtönöztek be tanúk megfélemlítése miatt
A veteránok egyesületének vezetői tanúk százainak hollétét fedték fel, hogy akadályozzák a Felszabadító Hadsereg bűneinek vizsgálatát.
Az Európai Unió által támogatott háborús bűnöket vizsgáló bíróság szerdán 4,5 év börtönbüntetésre ítélte a Koszovói Háborús Veteránok Egyesületének két vezetőjét, amiért tanúkat félemlített meg és akadályozta az igazságszolgáltatást. A szakértők szerint Hysni Gucati és Nasim Haradinaj hátráltatta az ügyészeket a Koszovói Felszabadító Hadsereg egykori tagjai ellen zajló „hatékony nyomozásban és vádemelésben”.
A bíróság bűnösnek találta a két férfit, amiért az ügyészek „nyomozásaira és belső munkájára vonatkozó” bizalmas iratok nyilvánosságra hozásával fenyegették a tanúkat. Nyilvánosan „árulóknak”, „kémeknek”, „kollaboránsoknak” és „albánul beszélőknek” nevezték őket azzal a szándékkal, hogy „potenciális félelmet keltsenek a tanúkban és potenciális tanúkban, és ezért habozzanak az információszolgáltatással”.
A különleges bíróság az 1998-99-es koszovói háború során a Felszabadító Hadsereg fellépésével összefüggő állítólagos háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket vizsgálja. Az ügyészek több embert, köztük Hashim Thaci volt koszovói elnököt is vád alá helyezték gyilkosság, kínzás és üldöztetés miatt, mindannyian tagadják azonban a vádakat.
A Koszovói Felszabadítási Hadsereg Háborús Veteránjai Egyesületének elnökét és helyettesét, Gucatit és Haradinajt 2020 szeptemberében tartóztatták le, amiért az esettel kapcsolatos információkat fedtek fel, beleértve több száz tanú és lehetséges tanú kilétét.
A tanúk megfélemlítése komoly problémát jelent a nemzetközi büntetőeljárás során, amely a Koszovó Szerbiától való elszakadásáért folytatott harcok közben elkövetett bűncselekményeket vizsgálja. A koszovói szakértői kamarák és a kapcsolódó ügyészség az Európa Tanács 2011-es jelentése nyomán jött létre, amely arról számolt be, hogy a koszovói harcosok foglyok, megölt szerbek és szerbbarát albánok szerveivel kereskedtek.
A veterán szövetségnél Gucati helyére lépő Faton Klinaku az ítéleteket „politikainak” és „egyoldalúnak” minősítette, és azzal vádolta a bíróságot, hogy figyelmen kívül hagyta a szerbek állítólagos háborús bűneit – olvasható az ABCNews cikkében.
A koszovói háború során több mint 13 ezer ember halt meg, többségében albán nemzetiségűek. Körülbelül egymillió embert űztek el otthonaiból, mielőtt a NATO-bombázások arra kényszerítették Szerbiát, hogy kivonja csapatait az országból, és átadja az irányítást az ENSZ-nek és a NATO-nak.
A szerb hadsereggel és rendőrökkel együtt szerb civilek ezrei is elmenekültek, a hátramaradottak pedig később bosszútámadásokkal néztek szembe. Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, amelyet az Egyesült Államok és a Nyugat nagy része elismer, Szerbia, valamint a vele szövetséges Oroszország és Kína azonban nem.