Koronavírussal fertőzött tüdőt ültettek át egy betegbe, két hónap múlva meghalt
Egy michigani nő nyolc héttel azután hunyt el covid-fertőzésben, hogy dupla tüdőtranszplantációt végeztek el rajta – mint utólag kiderült, a donor koronavírus-beteg volt.
A nő krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedett, a koronavírust pedig éppen tüdőátültetés útján kapta el – olvasható a Kaiser Health News beszámolójában. A beavatkozást követő harmadik napon kezdte el produkálni a covid-fertőzés klasszikus tüneteit, később magas láz és légszomj jelentkezett nála.
Az orvosok remdesivirrel és vérplazmával kezelték, állapota azonban rohamosan leromlott, 61 nappal az átültetés után végül belehalt a komplikációkba. Nemcsak a nő, hanem a transzplantációt végző sebész is megfertőződött koronavírussal, a szakorvos viszont már felgyógyult a betegségből.
A donor egy agysérülést szenvedett nő volt, aki egy baleset következtében vesztette életét. Az áldozatot és hozzátartozóit is letesztelték, ám a mintavételezések után a PCR-teszt mindegyikük esetében negatívnak bizonyult.
Csupán később, a transzplantációt követő néhány napban derült ki, hogy a donor tüdejéből vett minták covid-pozitívak, ám ekkor már túl késő volt, hiszen a beteg átesett az átültetési procedúrán.
„Nem használtuk volna fel a tüdőt, ha tudtuk volna, hogy a donor covid-fertőzött volt. Hiába tettünk meg minden szükséges lépést, mégis hibáztunk. A jövőben ezentúl közvetlenül a szervet kell elsőként kivizsgálnunk” – tette hozzá dr. Daniel Kaul transzplantáció-szakértő.
Az incidens ellenére a szervdonorok és az átültetésre váró személyek közötti fertőzésátvitel rendkívül ritka jelenségnek számít, a transzplantációk mindössze egy százaléka lehet érintett, ezért szignifikáns veszélyeket nem hordoz magában a beavatkozás.