Koronavírus: magyar kutatók kidolgoztak egy új eljárást és egy új eszközt is
A Pécsi Tudományegyetem és a RoLink Biotechnology Kft. kutatói egy új eszközt és egy új eljárást fejlesztettek ki, mely a koronavírus által kiváltott antitestes és sejtes immunválasz mérését szolgálja.
Az Infostart számolt be arról, hogy a Pécsi Tudományegyetem és a RoLink Biotechnology Kft. kutatói egy olyan mérföldkőnek számító technológiát dolgoztak ki két év munkájával, mely a koronavírus inaktiválását, a vírus tisztítását és a tisztított vírus diagnosztikai alkalmazását teszi lehetővé.
A Pécsi Tudományegyetem innovációs rektorhelyettese, Jakab Ferenc megosztotta, a vírust UV segítségével inaktiválták, mely teljes mértékben tönkretette a vírus örökítőanyagát úgy, hogy közben a vírus felszíni struktúrái, felszíni fehérjéi épek maradtak.
Mindez azt jelenti, hogy az immunrendszer ugyanúgy képes felismerni ezeket, a későbbiekben pedig a fertőzőképességét már elvesztett vírus képes volt immunreakciót kiváltani.
A kutatásban szintén részt vett Virológiai Nemzeti Laboratórium kiemelte, a koronavírus megjelenésekor magas biológiai biztonsági szinten kellett dolgozniuk, ám ezzel a technológiával akár egy normál mikrobiológiai laboratóriumban is van rá lehetőség.
A kutatók szíriai aranyhörcsögökön kísérleteztek, a tesztek során pedig azt tapasztalták, hogy míg az orron keresztül, spray formájában a szervezetükbe juttatott inaktív vírus nem váltott ki fertőzést, masszív sejtes és antitestes immunválaszt tapasztaltak. Jakab rámutatott, az inaktivált, tisztított vírus a jövőben akár a vakcinák alapanyagaként is szolgálhat.