A koronavírus nem csupán gazdasági, de társadalmi hatásokkal is járt Magyarországon
A 2020-ban pusztító útjára indult koronavírus-járvány alapjaiban rengette meg a világot, utóhatásai pedig még csak most kezdenek el érződni – ráadásul azt sem jelenthetjük ki magabiztosan, hogy már vége van.
Az ATV Híradó legfrissebb riportjában az egyik legaktuálisabb témát járta körbe: a 2020-ban pusztító útjára indult koronavírus-járvány Magyarországon is igen jelentős hatásokat váltott ki mind gazdasági, mind pedig társadalmi tekintetben. Az egészségügyi ellátórendszer szenvedte meg leginkább a hirtelen jött járványt, hiszen több daganatos illetve szív- és érrendszeri betegséggel küzdő beteg maradt ellátás nélkül.
Természetesen a társadalmi hatások sem elhanyagolhatók, hiszen az iskolákban a gyermekek jelentős része lemaradt tanulmányaival, de a digitális oktatás sem ment zökkenőmentesen. Habár Orbán Viktor úgy fogalmazott, „öt nagy hullámban támadt ez a vírus Magyarországra, minden alkalommal sikerült padlóra vinni”, a koronavírussal Magyarországon közel kétmillió ember fertőződött meg, közülük pedig 46 ezer ember életét vesztette a fertőzésben.
„Magyarországon a pandémia miatt negyvenezerrel többen haltak meg” – osztotta meg Horn Dániel, a Közgazdaság- és Regionális Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója.
A Közgazdaság- és Regionális Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézet által kiadott legfrissebb tanulmánykötete a járvány társadalmi és gazdasági hatásait járja körbe, melyből kiderült, hogy Magyarországon nem feltétlen a legidősebb korosztály volt veszélyben, hiszen a halálozási ráta esetükben megegyezik az európai átlaggal.
Más országokhoz képest ugyanis Magyarországon sajnos sokkal több fiatal vesztette életét a fertőzésben, ehhez pedig még azt a tömeget is hozzá kell adni, akik a koronavírus-járvány miatti intézkedések következtében egészségügyi ellátás nélkül maradtak.
Kifejezetten riasztó, hogy a koronavírus-járvány tombolása alatt mintegy 10-20 százalékkal esett vissza az emlőrákkal, tüdőrákkal, illetve vastag- és végbélrákkal diagnosztizáltak száma, és jelentősen, 25 százalékkal kevesebb szívinfarktusos beteg került kórházba – ezen adatok ugyanis azt mutatják, hogy ők mindannyian a koronavírus közvetett áldozatai, hiszen vagy nem mertek elmenni orvoshoz, vagy elmentek, de nem részesültek ellátásban.
A koronavírus-járvány oktatásra gyakorolt hatásai idén januárban lettek felmérve, egy kutatásban ugyanis több mint 200 iskolaigazgatót, s mintegy 1000 tanárt kérdeztek meg a témában: az alsó tagozatos diákok, valamint a hátrányos helyzetű tanulók mind lemaradtak az iskolában, ráadásul a gyermekek mentálisan is sérültek a járvány alatt. Ennek okán pedig a szakszervezet elnöke azt javasolja, hogy készítsenek felmérést az iskolákban, valamint hozzanak létre egy felzárkóztatási programot is a gyermekek segítésére.