Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, honnan indul útjára a legtöbb járvánnyal kapcsolatos álhír

A tanulmány szerint India végzett a legrosszabb helyen, de az Egyesült Államok is meglepően rosszul szerepelt.

...svg content...Óriási injekciósfecskendõt fognak tüntetõk, akik az új koronavírus elleni oltások ellen tiltakoznak a Bill és Melinda Gates Alapítvány londoni épülete elõtt 2020. november 24-én. MTI/EPA/Neil Hall
Külföld
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Az Albertai Egyetem mesterszakos hallgatója tanulmányt készített a COVID-19 járványról terjedő álhírekről, és arra mutatott rá, a hamis információk kapcsolatba hozhatók a magasabb fertőzési aránnyal  – jelent meg az egyetem oldalán.

Az eredmény szerint India felelős a járvánnyal kapcsolatos félretájékoztatás 16 százalékárt, és az ország olyan álhírek forrása, mint a koronavírus- járványtól mágnesezhetővé váló emberi test, vagy az, hogy az orrba pumpált citromlé megfelelő védettséget nyújt a vírus ellen.

Indiát az Egyesült Államok követi 10 százalékkal a nem túl hízelgő listán, majd Brazília következik 9 százalékkal, Spanyolország pedig 8 százalékkal.  Kanada viszont jobban szerepelt a felmérésen, alig 1 százalékos eredményével a 26. helyet szerezte meg.

Nagyon meglepett, mikor az Egyesült Államokat láttam India mellett – kommentálta Al-Zaman. – Az USA sokkal kifinomultabb kommunikációs csatornákkal rendelkezik, és az iskolai oktatás és médiaműveltség szintje is magasabb.

Megfigyelések alapján a halálozási ráta emelkedése előtt vagy közepette az álhírek mennyisége növekszik. Leginkább a közösségi média tehető felelőssé mindezért, az összes hamis információ 85 százaléka származik innen, amelynek 67 százalékát a Facebook generálja.

Meg kell értenünk, hogyan használatos a közösségi média más kultúrákban és politikai szituációkban – nyilatkozta a  szakdolgozat tanácsadója, Goeffrey Rockwell.

A bangladesi születésű Al-Zaman több cikket is publikált az elmúlt években az információszennyezés különböző aspektusairól. Ebben az országban – Indiához és Pakisztánhoz hasonlóan – a közösségi média vallásos álhírei gyakran vezetnek offline erőszakhoz és a kisebbségek elleni támadásokhoz.

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.