„Környezetpozitív” mintaházat építenek Németországban a Pécsi Tudományegyetem hallgatói
A Solar Decathlon építészeti versenyének időpontja csúszott ugyan a járvány miatt, most azonban aktuálisabb, mint valaha.
A közelmúltban bekövetkezett energiaár-robbanás és a háború miatti gazdasági szankciók várható következményei miatt minden korábbinál nagyobb figyelem övezi a világ első számú építészeti innovációs egyetemi házépítő versenyét, amelynek több mint 40 nemzetközi jelentkezője közül a Pécsi Tudományegyetem csapata is bejutott a legjobb 18 közé.
A Kádár kockák sikeres modernizálása után most a „környezetpozitív” épület az új projekt, amelynek építéséhez május 20-án láthat hozzá a magyar csapat – akik a Lungs of the City, vagyis A város tüdeje nevet választották – a németországi Wuppertalban. Az épületnek két hét alatt kell elkészülnie, a verseny pedig június 4-én mérésekkel és zsűrizésekkel veszi kezdetét.
A most megépülő, fenntartható, környezetbarát és megújuló energiát használó mintaház koncepciójával még 2019-ben, az előző verseny vége után lehetett pályázni, a járvány miatt azonban módosult a következő megmérettetés időpontja, így több idő maradt a projekt formálására – számolt be a Győri Hírek.
A városi foghíjtelekre tervezett többszintes lakóépület megálmodása során a hallgatók arra törekedtek, hogy komfort megtartása mellett tudatosan optimalizálják az energiafogyasztást, és egy természettel harmóniában megépíthető ház modellje szülessen. A projekt létrejöttét több mint 60 kis- és középvállalat szakmai és anyagi támogatása tette lehetővé.
A PTE csapatába az egyetem bármelyik karának hallgatói bekapcsolódhattak; akadnak köztük építészek, építőmérnökök, gépészek, villamosmérnökök, környezetmérnökök és közgazdások is. Így jöhetett létre egy olyan épület terve, ami egészséges, vonzó és megfizethető otthonául szolgálhat a felnövekvő generációk számára.
Az egyetem hallgatói nem először szerepelnek a versenyen, 2019-ben ugyanis a Solar Decathlon Europe még Szentendrén került megrendezésre, amikor tíz csapat versengett három kontinens nyolc országának 27 felsőoktatási intézményét képviselve.
Akkor a Pécsit Tudományegyetem a Miskolci Egyetemmel és a Blidai Saad Dahlad Egyetemmel együtt a kockaházakat gondolta újra, projektjük pedig nagy közönségsiker volt. Végül négy díjat is nyertek, ezzel az eddigi legjobb magyar eredményt produkálva, a korábbi döntős házak pedig ma is megtekinthetők az ÉMI Kft. területén.