Kormányinfó: a kormány ismertette, hogyan növekedhet drasztikusan a pedagógusok bére
A pedagógus-átlagbér sokkal magasabb lehet a jövőben, mint jelenleg, a kormány dolgozik azon, hogy ez megvalósuljon a közeljövőben, amihez az Európai Unió forrásaira is szüksége van.
Egy ideje zajlik a vita a pedagógusok béremeléséről, ami kapcsán már több tüntetést is rendeztek. Mivel Brüsszel továbbra sem tette elérhetővé a Magyarország részére az uniós forrásokat, a pedagógusoknak is várniuk kell.
A pedagógusok azonnali, 45%-os béremelést szeretnének, ami jelentős ugrást jelentene számukra. Gulyás Gergely miniszter a szerdai Kormányinfó alatt ennek kapcsán azt mondta, az Európai Bizottság és a magyar kormány egyetért a pedagógusokat érintő béremelési kérdésekben, egyetértenek abban, hogy a béreket emelni kell.
„Ráadásul radikálisan.” – mondta Gulyás, aki hozzátette, a tervek szerint közel 800 ezer forintra emelkedhetnek ezek a bérek 2025-re, tehát két év alatt. Ez lehet 800 ezer forint is, ha ma magasabb a diplomás átlagbér, mivel ahhoz kötik a pedagógusbéreket.
Szerinte egy ilyen emelkedés egy válság sújtotta időszakban komoly teljesítmény. „Mondhatni azt is, hogy példátlanul jelentős előrelépés és nagy teljesítmény. Ennyire vagyunk képesek, ha meg tudunk állapodni az Európai Unióval.”
Ha pedig nem, akkor még erre sem, mert a költségvetés egyensúlyát meg akarják tartani, akárcsak a rezsicsökkentést. Gulyás megjegyezte, minden pedagóguscsalád élvezi, hogy lényegesen kevesebbet kell fizetni a gázért és az áramért, mint bárhol máshol Európában.
Tisztázta, az erre a célra tervezett összeg felét valószínűleg ki tudják fizetni, míg a másik felét az uniós források állnák. 2025-től pedig kizárólag a magyar kormány állja ennek a terheit, amiről szintén nem lehet megfeledkezni. „Szerintem a pedagógusok többsége örömmel beleegyezne, ha két év alatt gyakorlatilag megduplázódna a pedagógus-átlagbér.”