Negatívan érintheti a nyugdíjasokat a kormány béremelése
2022-ben a minimálbér bruttó 200 ezer, a bérminimum pedig 260 ezer forintra fog emelkedni, ha a munkaadói oldalnak is kedvezményeket biztosít a kormány a bérek korrigálásához.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) és a Liga Szakszervezet szerint van még véleménykülönbség a felek között a bértárgyalásokon, de közelednek az álláspontok, az eheti tárgyalások már a megállapodás részleteit dolgozzák majd ki – adta hírül az azenpenzem.hu portál.
A Liga Szakszervezet elnöke, Mészáros Melinda a munkáltatói járulékok 4 százalékpontos csökkentéséről beszélt, aminek hatására a munkáltatói teher 13 százalékra csökkenne január 1-jétől, a kisvállalati adó kulcsa pedig 10 százalékkal esne.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában megfelelőnek ítélte az ellentételezést. Parragh László szerint ez segíti a cégeknek a bérek kigazdálkodását, az állami költségvetés működőképességének megőrzése mellett.
A járulékcsökkentéssel párhuzamosan is nőhetnek kormány bevételei, így nagyjából 10 százalékkal több maradhat az államkasszában, miközben az osztogatás és a béremelés megemelheti a fogyasztás mértékét, így az árak is emelkedhetnek.
A béremeléssel a friss nyugdíjasok tetemes összeghez juthatnak, azonban az olló tovább nyílhat a gazdagok és a szegények között. Akinek tavaly decemberben 150 ezer forintra hozták ki a nyugdíja alapjául szolgáló átlagbérét, ugyanez az idén év elején már 164 550 forintot tett ki.
A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (Nyuszet) szerint a Fidesz a vegyes indexálásról az inflációkövető nyugdíjemelésre áttérve csak az utolsó 6 évben több százmilliárd forintot vett el a nyugdíjasoktól. Úgy számolták, hogy a vegyes indexálással az éves átlagnyugdíj jelenleg 360 ezer forinttal lenne több