Korábban soha nem látott felvételek érkeztek a Titanic roncsáról (videó)
Mivel a roncs igen mélyen fekszik az óceán mélyén, a szakértők egészen eddig csak részleges felvételeket tudtak készíteni, ám most egy új technológiát vetettek be.
A BBC jelentése szerint a világ leghíresebb hajóroncsáról eddig soha nem látott felvételek készültek: az Atlanti-óceánban 3800 méteres mélységben pihenő Titanicról most először készült teljes méretű digitális felvétel, melyet mélytengeri térképezéssel készítettek el.
A felvétel egyedülálló, 3D-s képet mutat a hajó teljes egészéről, lehetővé téve, hogy úgy láthassuk a hajót, mintha kiemelték volna a vízből. A szakértők reményei szerint mindez új megvilágításba helyezi, hogy pontosan mi is történt az 1912-ben elsüllyedt hajóval.
Amikor a Titanic Southamptonból New Yorkba tartó első útja során egy jéghegynek ütközött, több mint 1500 ember vesztette életét. Parks Stephenson, a Titanic elemzője a BBC-nek nyilatkozva megosztotta:
Az elemző hozzátette, szerinte ez a friss felvétel „az egyik első nagy lépés a Titanic történetének a bizonyítékokon alapuló kutatása irányába való terelése felé”. Noha a Titanicot a roncs 1985-ös felfedezése óta alaposan feltárták, mégis olyan hatalmas, hogy az óceán mélyének homályában a kamerák mindig csak részleges felvételeket tudta készíteni a roncsról.
Teljes egészében megcsodálhatjuk a roncsot
Ez az új felvétel azonban teljes egészében örökíti meg a roncsot, ezzel teljes képet adva a Titanicról: a hajó két részből áll, az orr és a hajó tatja mintegy 800 méterre fekszik egymástól. A kettétört hajó roncsát hatalmas kiterjedésű törmelékmező öleli körül:
A 3D-s szkennelést a Magellan Ltd, egy mélytengeri térképező cég végezte el 2022 nyarán, az Atlantic Productions közreműködésével, mely dokumentumfilmet készített a projektről. A tengeralattjárók – melyeket egy erre szakosodott hajó fedélzetén lévő csapat távolról irányított – több mint 200 órát töltöttek a roncs hosszának és szélességének felmérésével.
Végül több mint 700 ezer felvételt készítettek minden szögből, melyekből összeállították a pontos 3D-s rekonstrukciót. Gerhard Seiffert, a Magellan munkatársa, aki az expedíció tervezését vezette, elmondta, ez volt a legnagyobb víz alatti szkennelési projekt, amit valaha is végrehajtott: