Könyörtelen verseny alakult ki a vendéglátósok között
Gerendai Károly, a Sziget fesztivál alapítója és a Michelin-csillagos Costes éttermek tulajdonosa szerint a terasznyitás tekintetében sérült az esélyegyenlőség és a vendéglátásban egyre nagyobb mértékű az inkorrekt munkaerőcsábítás.
Gerendai egy meghökkentő állítással világított rá a vendéglátásban jelenleg uralkodó állapotokra, ugyanis meglátása szerint azok jobban jártak, akik azonnal a költségminimalizálás mellett döntöttek, vagyis még a járvány első szakaszában bezártak és elküldték a dolgozóikat.
A fesztiválszervező és étteremtulajdonos szerint ezek az éttermek most, hogy a teraszok nyitásának alkalmával nincsenek dolgozóik, elkezdték elcsábítani a dolgozókat olyan helyekről, amelyek terasz híján nem tudtak megnyitni – szemezett a Napi.hu a Dining Guide-nak adott interjújából.
Gerendai úgy fogalmaz, hogy még a komoly veszteségeket is vállalva akkor is fizették a kollegáik bérét, amikor jóformán feladatot nem tudtak neki, most pedig már az a tapasztalat, hogy a teraszos helyek – magasabb fizetést ígérve – gyakorlatilag elrabolják az embereket a pechesebb egységektől.
A Costes-tulajdonos megfogalmazása szerint rendkívül tisztességtelen helyzet alakult ki, mivel nem csak arról van szó, hogy a kinyitó teraszos helyek el tudták csábítani az embereket, hanem azok már bevételt is tudnak termelni, így a jövőben még több embert hozhatnak el.
„A végig kitartó vállalkozók erejükön felül teljesítettek azért, hogy megélhetést biztosítsanak embereiknek” – tette hozzá Gerendai, aki szerint az a helyzet, hogy gyakorlatilag lenyúlják azokat az embereket, akiket megtartottak a járvány alatt a munkahelyeik.
Gerendai kiemelte, hogy alapvetően örülni kell a teraszos helyek kinyitásának és annak, hogy azok ezáltal bevételhez jutnak, viszont szerinte ez esélyegyenlőséget sért, így kompenzálni kellene azokat, akiket nem tudják a terasz vagy a bérleti díjkedvezmények adta előnyt élvezni.