Könnyen megszerezhető érettségi bizonyítvány ígéretével csaltak ki 100 millió forintot áldozataiktól
Azt állították, hogy gyorsan érettségi bizonyítványhoz juttatják őket, nem így lett.
A Budapesti XI. és XXII. Kerületi Ügyészség vádat emelt négy magyar és egy francia állampolgár ellen, akik egy nemzetközi céghálózat nevében tettek ígéreteket olyan angol nyelvű érettségi bizonyítványok megszerzésére, melyeket az Oktatási Hivatal nem ismert el, így azokat Magyarországon nem lehetett honosítani. Az ügy során a sértetteknek okozott kár meghaladja a 100 millió forintot.
A vádirat szerint a 34 éves nő és a 45 éves férfi vezette azokat az oktatásszervező cégeket, melyek Magyarországon nem rendelkeztek hivatalos elismeréssel, és sem diplomát, sem hivatalos érettségit nem adhattak ki. A két vádlott 2018-ban elhatározta, hogy cégeik bevételének növelése érdekében online érettségire felkészítő kurzusokat és online vizsgákat kínálnak.
A résztvevőknek azt ígérték, hogy a sikeres vizsga után olyan angol nyelvű érettségi bizonyítványt kapnak, mely Magyarországon is elfogadott, ha hitelesített fordítást készíttetnek róla. Csakhogy ez nem volt igaz, a képzések hirdetése és lebonyolítása során is valótlan tájékoztatásokat adtak.
A 45 éves férfi nemcsak az oktatási szerződések megkötését irányította, de az internetes toborzást és a vizsgák informatikai hátterét is biztosította. A két további magyar vádlott, egy 54 éves férfi és egy 29 éves nő, az érdeklődőkkel való kapcsolattartásért, az adminisztrációért, valamint az online érettségivel kapcsolatos kommentek moderálásáért voltak felelősek. A nő feladatai közé tartozott, hogy törölje azokat a megjegyzéseket, melyek megkérdőjelezték a program hitelességét.
A csalásban részt vett egy Magyarországon élő francia állampolgár is, aki az általa vezetett amerikai, brit és később haiti regisztrációjú oktatásszervező cég nevében állította ki az angol nyelvű „érettségi bizonyítványokat”. Ezek a cégek azonban sem az Egyesült Államokban, sem az Egyesült Királyságban nem rendelkeztek oklevél kiállítására jogosító engedéllyel.
Az elkövetők 2022 tavaszáig folytatták tevékenységüket, melynek során összesen 229 sértettet károsítottak meg. A kerületi ügyészség többrendbeli, bűnszövetségben, üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett csalással vádolja őket. Az ügyészség letöltendő börtönbüntetést és pénzbüntetést indítványozott a vádlottakkal szemben.