Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,12 Ft
Euró
394,55 Ft
Font
468,32 Ft
Bitcoin
59,184 $

Miért olyan bonyolultak a jogi szövegek? Egy új tanulmány segíthet megérteni ennek okát

A kutatók arra jutottak, hogy a jogi nyelvezetet alapvetően azért alkalmazzák, hogy a tudás és a tekintély érzetét keltsék.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A jogi szaknyelv mára olyannyira beépült a kollektív gondolkodásunkba, hogy még a nem jogászok is használják, a jogi dokumentumokban pedig különösen fokozzák a bonyolultságot. „Úgy tűnik, az emberek megértik, hogy van egy implicit szabály, miszerint a törvényeknek így kell hangzaniuk, és így írják meg őket” – fogalmazott Edward Gibson, az MIT munkatársa. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a mondatok közepén található hosszú meghatározások jelentősen hozzájárultak a jogi dokumentumok komplexitásához. A szakértők most ezeknek a beágyazásoknak az okait akarták feltárni – írja a 24.hu a Science Alert cikke alapján.

A beszámoló szerint Gibson és kollégái olyan kísérleteket végeztek, amelyekben 286 nem jogász önkéntest vontak be. Az alanyoknak különböző típusú írásokat kellett összeállítaniuk: törvényeket leíró szövegeket, a jogszabályokat érintő bűncselekményekről szóló eseteket, valamint más országokból származó személyek számára készült törvénymagyarázatokat. Az eredmények alapján a középre ágyazások gyakoriak voltak a jogi szövegekben, függetlenül attól, hogy a résztvevőket megkérték-e arra, hogy később szerkesszék át a vázlataikat. Ez arra utal, hogy nem az átdolgozási körök felelősek a bonyolultságért – magyarázzák. Soron kívül Árvízhelyzet: Orbán Viktor fontos döntést hozott a Lajta-menti szükségtározó kapcsán

A nem jogszabályokat leíró írásokra egyszerűbb nyelvezet és kevesebb beágyazás volt jellemző. Hozzáteszik: a szakértők következő célja, hogy régebbi szövegeket elemezve kiderítsék, honnan ered a jogi dokumentumokra jellemző stílus. Charles Dickens egyébként már a 19. század közepén beszámolt egy annyira bonyolult perről, amelyet élő ember nem tud értelmezni. Azóta a helyzet még rosszabb lett, ami ellentétes azon emberi törekvéssel, hogy a kommunikáció hatékony és érthető legyen. A jogi írásokban lényegében az érthetőséget áldozzák fel a tekintélyesebb hatás érdekében, ám a szaknyelvet jellemzően a jogászok sem szeretik, a laikusoknak pedig még érthetetlenebbek.

A jó hír az, hogy van megoldás, a jogi szövegek pedig egyszerűsíthetőek a tartalom elvesztése vagy torzítása nélkül. A kutatók abban bíznak, hogy eredményeik hozzájárulhatnak a pozitív változásokhoz, amire határozottan szükség volna. De korábban arról is beszámoltunk, hogy egy kutatás álmunkban is elvégezhetünk nehéz feladatokat. Ha pedig sikerülnek a jövőbeli fejlesztések, a következő lépés a fizikai objektumok irányítása lehet álom közben. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogyan hat a szegényebb diákokra az, ha a matekfeladatokban pénz vagy étel szerepel. Holland kutatók megállapításai szerint egyáltalán nem mindegy egy tanuló társadalmi-gazdasági háttere, legalábbis bizonyos matematikai feladatok megoldása során.