Kitört a hawaii Kilauea vulkán, riadót fújtak a környéken
2018-ban a Kilauea kitörése több mint 700 házat pusztított el, több ezer lakost kitelepítve és több tucatnyi sérültet hagyva maga után.
Figyelmeztetést adtak ki Hawaiin, miután kitört az egyik legaktívabb vulkán, a Kilauea. Az amerikai földtani intézet szerint a kitörést először szerdán észlelték a Kilauea Halema’uma’u kráterénél, annak csúcsánál, a Hawaii Vulkánok Nemzeti Parkjában található Kilauea Halema’uma’u-nál.
A vulkáni tevékenység kezdete miatt a terület körüli légiforgalmi kódot vörösre változtatták. A helyszínről készült webkamerás felvételeken és fotókon látható, hogy a kráter felszínéről lávafolyamok emelkednek ki, és érintkeznek a 2021 májusáig tartó korábbi aktivitása során keletkezett lávatóval.
A Kilauea „megfigyelő” státuszát a kitörés kezdete előtt 10 perccel „figyelmeztetésre” emelték, s bár a kitörés nincs lakott területek közelében, és úgy vélik, hogy a vulkáni tevékenység nem jelent veszélyt az otthonokra, a hatóságok továbbra is szoros figyelemmel kísérik.
A Kilauea 2018-ban tört ki legutóbb, amelynek következtében 24 ember megsérült, és több ezer lakos kényszerült elhagyni otthonát, mivel a láva és az üledék elpusztította az otthonaikat. Augusztusban kisebb aktivitást jelentettek a vulkánról, egy másik kisebb, de hosszan tartó kitörést követően, amely 2020 decemberétől idén májusig tartott.
A Hawaii Vulkánok Nemzeti Park szóvivője az Associated Pressnek elmondta, hogy a jelenleg érintett területet nem lehet túrázni vagy autóval közlekedni. A park jelenleg is nyitva áll a látogatók előtt, és eddig nem jelentettek be útlezárásokat.