Oxigént és üzemanyagot állítottak elő a kínai űrállomáson
Az eredmény létfontosságú lehet a jövőbeni űrmissziók számára.
Az űrbéli bázisok egyik jövőbeni feladata az lesz, hogy utánpótlást biztosítsanak az űrhajósok számára (pl. alkatrészt, gyógyszert, oxigént, üzemanyagot). Ennek köszönhetően kevesebb rakétát kell indítani a Földről, ami költséghatékonyabbá teheti a missziókat. Most utóbbi két anyag előállítása terén értek el komoly előrelépést a kínai űrhajósok – emelik ki a beszámolóban.
Mint írják, a fotoszintézist utánzó rendszer tesztje sikeres volt, így a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és a rakétához való üzemanyaggá tudták alakítani. A jelentés szerint a kísérletet a Sencsou–19 legénysége végezte el a kínai Mennyei Palota űrállomás fedélzetén.
A HVG a South China Morning Post cikkére hivatkozva megjegyzi: Kína még 2015-ben kezdett el azon dolgozni, hogy ilyen kísérleteket lehessen végezni az űrben. Az űrhajósok most egy 12 kísérletből álló sorozatot fejeztek be egy fiók alakú eszközzel a Föld körül keringve.
A tesztek során félvezető katalizátorokat alkalmaztak a szén-dioxid és a víz oxigénné és etilénné (az egy szénhidrogén, mely az űrhajók üzemanyagaként is szolgálhat) történő átalakítására. Hangsúlyozzák: az új technológia igazi ereje abban rejlik, hogy hatékonyan működik szobahőmérsékleten és átlagos nyomáson.
Ehhez képest a hagyományos módszerekhez extrém körülmények szükségesek – magyarázzák. Tehát a működtetése is kevesebb energiát igényel, s mivel a szerkezet könnyen módosítható, a különböző katalizátorok segítségével metán és hangyasav is előállítható vele.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy feladatokat végez és beszélget is az űrhajósokkal a kínai űrállomásra felvitt robot. A Hsziao Hang nevet viselő eszközzel az ember-robot munka hatékonyságát vizsgálják a tajkonauták a kínai űrállomás fedélzetén, ahol a jövőben ellenőrzéseket is végezhet, vagy épp segíthet az erőforrások kezelésében.