Az ukrán-orosz háború sem tudta megállítani a kínai gazdaság előretörését
Miközben a világ az ukrán-orosz konfliktusra figyel, Kína feldolgozóipara töretlenül halad előre.
A kedden közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) 50,2 pontra emelkedett februárban – írta az MTI.
Elemzők 49,9 pontra, vagyis a feldolgozóipar minimális zsugorodására számítottak a januári, 50,1 pont után. (A bmi 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.) Ugyan a februári adat továbbra is visszafogott növekedésre utal, szimbolikusan mégis érdekes, hogy a kínai feldolgozóipari bmi immár a negyedik egymást követő hónapban maradt az 50 pontos küszöb fölött.
Csao Csing-ho, a kínai statisztikai hivatal vezető elemzője az adatokkal egy időben közzétett közleményben a teljesítmény javuló ütemű növekedését a kínai újévi munkaszünet után élénkülő keresletnek és az ezzel egy időben a munkaszünet után gyorsan helyreálló termelésnek tulajdonította.
A vállalatok mérete szerinti adatokból kiderül, hogy februárban a feldolgozóipari közép- és nagyvállalatok teljesítménye gyorsuló ütemben növekedett. Ezzel szemben azonban a kisvállalatok teljesítménye növekvő mértékben zsugorodott tovább.
A termelésre vonatkozó részmutató az előző hónapról 0,5 ponttal gyengülve 50,4 pontra csökkent februárban. Az új megrendelések állományának 50,7 pontos részindexe ugyanakkor a kereslet jelentős mértékű élénkülésére utalt. A januári adat még visszaesést tükrözött.
A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor 51,6 pontos februári BMI-je szintén a teljesítmény növekedésének gyorsulását jelezte, jóllehet az adat így is az elmúlt hat hónap második leggyengébbike volt.
Az építőipar teljesítményének bővülése 57,6 pontra, a szolgáltatóiparé pedig 50,5 pontra emelkedett februárban. A növekedés kiugró, 55 pont fölötti szintjét regisztrálták a többi között a vasúti- és légi árufuvarozással, a postai- és futárszolgáltatásokkal, a telekommunikációval és tartalomszolgáltatással, a pénzügyi és a biztosítási szolgáltatással, valamint a sport-, kulturális és szabadidős tevékenységgel foglalkozó szektorokban. Visszaesést jeleztek mindazonáltal egyebek mellett a kiskereskedelemmel, a vízi áruszállítással, a tőkepiaci, valamint a lakossági szolgáltatásokkal foglalkozó ágazatok részmutatói.
A statisztikai hivatal szakértője rámutatott: bár a szolgáltatóipar teljesítménye enyhe javulást mutatott, a februári adat így is elmaradt a kínai holdújév időszakában a korábbi években megszokottól. Hangsúlyozta, míg egyes szektorokban érezhető volt az ünnep élénkítő hatása, más ágazatok teljesítményére továbbra is jelentős mértékben rányomta a bélyegét a koronavírus-járvány.
A feldolgozóiparon kívüli ágazatokban az új megrendelések állománya gyorsuló ütemben zsugorodott februárban is a szolgáltatóipari kereslet növekvő mértékű gyengülése következtében. Az építőiparban ezzel szemben a kereslet lendületesebb növekedését regisztrálták. Az üzleti várakozások részindexe 60,5 pontra emelkedett, markánsan javuló derűlátást tükrözve.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index januárról 0,2 ponttal emelkedve 51,2 pontra javult februárra.