Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,60 Ft
Euró
393,61 Ft
Font
458,18 Ft
Bitcoin
64,371 $

A járvány tönkrevágta Észak-Korea gazdaságát, de Kimnek megvan a terve

Kim Dzsongun, Észak-Korea legfelsőbb vezetője egy gazdasági helyreállítási tervet mutatott be az állampárt vezető tisztviselőinek a következő kongresszus előtt, amely célja, hogy túllendüljenek a pandémia okozta nehézségeken.

A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által 2020. október 2-án közreadott, dátummegjelölés nélküli képen Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára (j) megtekinti a közelmúltban pusztító tájfunok utáni helyreállítási munkálatokat Kimhwa megyében. MTI/EPA/KCNA
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az állami KCNA hírügynökség beszámolója szerint Kim a hétfői napon tartott konzultációt a legfelsőbb vezetőkkel a Munkáspárt Központi Bizottságának ülése előtt, melyre várhatóan még júniusban, akár még ezen a héten is sor kerülhet.

Kim terveiről ugyan nem számoltak be részletesen, de állítólag „kézzelfogható változások” fognak bekövetkezni a gazdasági szemléletben annak érdekében, hogy az ország gazdasága és az emberek életkörülményei stabilizálódni tudjanak – írja az AP hírügynökség. Soron kívül A sok építkezés miatt tovább pusztult a Balaton nádasállománya

Az évtizedek óta tartó félremenedzselés és a nyugati szankciók miatt már eddig is Észak-Korea volt a világ egyik legszegényebb országa, a koronavírus-járvány hatására azonban egyetlen kereskedelmi partnerükkel, Kínával is minimálisra szorult az üzletelés.

Dél-koreai hírszerzési források és tisztviselők ráadásul úgy tudják, Észak-Korea egyáltalán nem tervei enyhíteni a szigorú határellenőrzéseket és határzárat, melyet a járvány kitörését követően vezettek be annak érdekében, hogy elkerüljék a vírus nagyobb szintű terjedését.

Ugyanezen forrásokból tudni, hogy annak sincs jele, hogy az ország növelni szeretne az ipari és mezőgazdasági alapanyagok importján, hogy növeljék a termelékenységet, Kim tervei szerint ezeket mind az országon belül szeretnék megoldani.

Erre már voltak utaló jelek a Központi Bizottság legutóbbi ülésén februárban, ahol Kim egyáltalán nem kímélte az állami hatóságokat, akik szerinte passzívak és önös érdekek mentén határozzák meg az elérendő éves gazdasági célokat.

A 2016 óta először megrendezett kongresszuson Kim arra sürgette az embereket, hogy legyenek kitartóak a gazdasági küzdelmek ellenére, próbáljanak meg az önellátására ráállni állami szinte. Ezen felül egyértelművé tette, hogy az államnak meg kell erősíteni az irányítását a gazdaság felett.

Ezen belül a diktátor megnevezte a prioritásokat is, elsősorban a mezőgazdasági termelékenységet kell fokozni, valamint a vegyi és fémipar különböző formáit kell priorizálni. Nem véletlen ezek a kijelölések, a járvány és a korábbi szankciók ezeket sújtják ugyanis a leginkább.

Kim Dzsongun egyébként az elmúlt idők során mondhatni meglepő hangvételt tanúsított az ország gazdasága kapcsán, többször kihangsúlyozta ugyanis, hogy a koronavírus-járvány miatt Észak-Korea a történelmének „legrosszabb” időszakát éli meg.

Ehhez hozzájárultak még a szankciók és a tavaly nyári súlyos áradások, melyek jóformán elpusztították a termést. Még korábban arra is megkérte az embereket, hogy készüljenek fel a „fáradtságos menetre”, mely terminust utoljára a kilencvenes évek nagy éhínsége idején használt a pártvezetés.

A különböző Észak-Koreát figyelő szervezetek szerint vannak már jelei a tömeges éhezésnek és jelentős instabilitásnak, nem véletlen, hogy egyre több, látszólag őrületnek tűnő intézkedést hoz meg a vezetést, mint szűk farmerok és bizonyos hajviseletek betiltása.

Kutatás: nem mindegy, milyen nemű az orvosunk

Meglepő megállapításokat tettek a szakértők a téma kapcsán.