Balhé Észak-Koreában: Kim Dzsongun „hanyagsággal” vádolja a tisztviselőket
Az ENSZ emberi jogi hivatalának szóvivője szerint a Phenjan által hozott intézkedések „pusztító” következményekkel járhatnak a lakosságra nézve.
Észak-Koreában néhány nap alatt több mint 1,7 millió lázas megbetegedést jelentettek, Kim Dzsongun pedig „hanyagsággal és lustasággal” vádolta meg a kormánytisztviselőket, miközben a koronavírus-járvány hatása miatt egyre jobban fokozódik az aggodalom a nagyrészt oltatlan országban.
Az állami média olyan felvételeket tett közzé, amelyen az észak-koreai vezető a kormányzó Munkáspárt Politikai Hivatalának ülésén elnököl, cigarettával a kezében, miközben az állami kapacitás „éretlenségét” szidja a válság nem megfelelő kezelése miatt.
Emellett elítélte a tisztviselőket, amiért „negatív hozzáállást, lustaságot és tétlenséget” tanúsítottak, azonban a gyűlésen csak egy embert lehetett látni, aki maszkot viselt – számolt be az Aljazeera.
A covid-járvány múlt heti kitörése óta Észak-Korea több mint 1,7 millió lázas megbetegedésről, valamint 62 halálesetről számolt be, azonban a tényleges számok feltehetőleg jóval magasabbak, mivel az ország korlátozott vizsgálati lehetőségekkel rendelkezik.
A legtöbb megbetegedés Phenjan környékén fordult elő, ahol zárlatot vezettek be, ám egyes szakértők szerint Keasongban és Rasonban is kitört a járvány, amelynek gyors terjedése világszerte riadalmat keltett, ugyanis az ország a világ egyik legrosszabb egészségügyi rendszerével rendelkezik.
A WHO, Dél-Korea és Kína is segítséget ajánlott fel a kezelés és diagnosztika ügyében, ám mindeddig Phenjan nem fogadta el a támogatást, korábban pedig elutasította a koronavírus elleni vakcinákat tartalmazó adományokat.
Az állami média szerint a helyzet „kedvező fordulatot vett”, illetve a pártértekezleten megvitatták „a legjobb esélyeket, amelyek segítséget nyújthatnak a járványmegelőzési fronton”, ennek érdekében további intézkedéseket javasoltak.
Többek között a minták begyűjtését és vizsgálatát, valamint karanténlétesítmények telepítését szorgalmazták, illetve a hadsereget is mozgósították, hogy részt vegyenek a 24 órás gyógyszerellátó rendszer kialakításában.
Az ENSZ emberi jogi hivatalának szóvivője azonban úgy véli, a Phenjan által hozott intézkedések „pusztító” következményekkel járhatnak a lakosságra nézve, mivel az országban egyébként is korlátozottak az emberek jogai, így a vírus miatt bevezetett további korlátozások súlyos nehézséget okozhatnak abban, hogy az állampolgárok elegendő élelemhez jussanak.