Ismét nyomába eredtek csillagászok a Neptunuszon túli pályára prognosztizált planétának, ám ezúttal sem jártak sikerrel.
Asztronómusok a Chilében található, 6 méteres objektívvel rendelkező Atacama Kozmológiai Teleszkóppal (ACT) az égbolt hatalmas szegmensét pásztázták át annak érdekében, hogy rábukkanjanak a kilencedik bolygóra.
A kutatás mögött álló tudósok szerint a keresés eredménytelenül zárult, bár elismerték, hogy érdemes lenne pontosabb és részletesebb vizsgálatokat is lefolytatni, ezáltal végleg megerősíthetnék, a misztikus égitest valójában nem létezhet – olvasható a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ közleményében.
Utoljára 2016-ban végeztek hasonló megfigyeléseket, akkor Konsztantyin Batyigin és Mike Brown, a Kaliforniai Technológiai Intézet csillagászait fedeztek fel összesen hat, úgynevezett transz-Neptunusz-objektumot, melyek pályája arra utalt, hogy a Naprendszerhez tartozhatnak.
Az új kutatást végrehajtó csapat azonban cáfolta, hogy a korábban beazonosított égitestek bármelyike a kilencedik bolygó lehetne, mivel úgy gondolják, egy ilyen objektum megtalálása gyakorlatilag lehetetlen, hiszen kevés napfény éri, miközben csupán egy kisbolygó méreteivel rendelkezhet.
NE HAGYD KI
Mindez megmagyarázhatja, miért nem sikerült még a célzott, kiváltképp precíz Wide-field Infrared Explorer (WISE) infravörös szondával sem észlelni a feltételezett kilencedik bolygót, holott a műszer az egyik legfejlettebb űreszköznek számít, amit valaha is az univerzumba bocsátottak.