Kik alkalmasak ma Magyarországon vérplazmaadásra?
Müller Cecília, országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet a vérplazma adás fontosságára, amiről már az első hullám ideje alatt is többször szó esett.
Müller Cecília, országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet a vérplazma adás fontosságára, amiről már az első hullám ideje alatt is többször szó esett.
„Ez egy rendkívül nemes cselekedet”. Ennek lényege, hogy az, aki átesett a fertőzésen, nagy valószínűség szerint a szervezete ellenanyagokat termelt a vírus ellen. Ha kellő mennyiségű anyag van a vérplazmában, akkor a plazmaadás segítségével segíteni lehet azokon, akik súlyos betegek.
Tulajdonképpen ilyenkor készen kínálják a beteg szervezet részére azt az ellenanyagot, amit az ember a betegsége során esetleges nem tud termelni. Ezzel egyfajta passzív immunitásban részesítik a beteget.
Ilyen nagyszámú gyógyult betegek eseténél nagy valószínűség szerint sok olyan ember is van, akiknek megfelelő ellenanyag van a vérükben, hiszen a betegségen már átestek, jól vannak, jó a közérzetük, gyógyultnak nyilvánították őket.
Ahogyan Müller fogalmazott, vérplazmaadásra mindenki jelentkezhet, aki átesett a betegségen. A jelentkezőt egy klinikai vizsgálat vetik alá, és a szakemberek, szakorvosok döntik el, hogy alkalmas-e plazmaadásra.
Percenként hozzák-viszik a halottakat a Covid-osztályon a vírustagadó magyar focista szerint
A jelenlegi tudás szerint a plazmát adni kívánóknak körülbelül a 10%-a rendelkezik olyan mennyiségű ellenanyaggal, amelyet már fel tudnak használni a gyógyításban.