Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kidolgozta az Európai Bizottság a koronavírus-korlátozások enyhítésére vonatkozó közös tervet

A média figyelme mostanság elterelődött az Európai Unióról a tagállamaiban tomboló koronavírus-járvány miatt, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem végezték a tevékenységüket.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus-járvány nem csak közegészségügyi kockázatokat hozott a társadalom nyakára, ugyanis a járvány megfékezése miatt az országok számos gazdasági szektort ideiglenesen leállítottak, így egy nagymértékű gazdasági válság van kirajzolódóban.

A válság megelőzése, vagy legalább annak enyhítése érdekében dolgozott ki az Európai Bizottság közös akciótervet, ami szerint „az intézkedések, amiket a járvány terjedésének lassítására hoztak, drámai hatást fejtettek ki mind gazdasági, mind társadalmi szempontból, így határozatlan ideig nem fenntarthatóak”. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A tervezet szerint kettő fő kritériumnak kell megfelelni, ha elérkezett az idő a lazításra: egyrészt a járvány terjedése csökkent-e már egy tartósabb időszak erejéig, másrészt az adott ország egészségügyi ellátórendszere felkészült-e eléggé, ha véletlenül újra megugranának a fertőzések.

A tervezet egy olyan kilépési stratégiát vázol fel, ami a tudományon alapszik, és a „tisztesség és szolidaritás” elve mentén koordinált a tagállamok között. A stratégia sikere azon múlik, hogy a tagállamok megfelelnek-e a feltételeknek, ideértve a mintavételi kapacitás kiterjesztését, és egy harmonizált kontakt-lekövető rendszert.

Fontos kiemelni, hogy a karanténok enyhítésének fokozatosnak kell lennie, regionális szintekről kiindulva, lépésről lépésre kell engedélyezni az egyre nagyobb lélekszámú rendezvényeket, valamint hasonló módon, fokozatosan kell helyreállítani a gazdasági tevékenységek legtöbbjét.

A négy oldalas dokumentumot a következő mondattal zárta le a Bizottság: „Ha sikeresen megkezdtük a kilépési szakaszt, akkor átlépünk a gyógyulás fázisába, amelyben a gazdaságnak újra fel kell vennie a ritmust, és visszaállnia egy növekvő pályára”.

Mamer szóvivő szerint a dokumentum egyfajta útmutatóként szolgál, és azt a célt szolgálja, hogy amennyiben Európa elérkezik oda, hogy megérett a korlátozások enyhítése, akkor hatékony módon tudják azokat végrehajtani. Különösen figyelembe kell venni a többi tagországban uralkodó helyzetet, kiemelten a szomszédos államokét.

„A Bizottság által felvázolt ajánlások senki számára sem kötelező érvényűek, viszont érdemes figyelembe venni őket, amikor a lazításról szóló döntést meghozzák. Egy tagállamnak sem fogjuk azt mondani, hogy itt az ideje, hogy nekikezdj az enyhítésnek, ez a tagállamok kormányaira van bízva”,

tette hozzá Mamer.

Egyelőre felmérhetetlenek a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk, ám kimondható, hogy minden egyes karantén alatt töltött nappal egyre nagyobbak. Már több millióan vesztették el a munkájukat világszerte, és számos vállalkozás ment csődbe, emiatt félő, hogy ha sokáig velünk lesz még a vírus, akkor ennél is többen jutnak erre a sorsra, ezért rendkívül fontos, hogy a járványhoz igazodva az egyes kormányok megfelelően meg tudják valósítani az enyhítésre vonatkozó stratégiát.