Kiderült, miért csökken nyáron a koronavírus-fertőzöttek száma
Kutatók megvizsgálták, milyen hatással van a meleg, napos évszak a Covid19 kórokozójára, és rájöttek, hogy az UV-sugárzás és az emberi viselkedés változása hozzájárulhat a járvány lelassulásához.
A koronavírusra jellemző a szezonalitás, valamint az is jelentős faktor, hogy az emberek viselkedése nyáron jelentősen megváltozik.
A MedicalXpress orvosi szaklapban közzétett tanulmány alapján nyáron többet vagyunk szabadban, továbbá aktívabban élünk, több napfény ér minket, ezáltal több D-vitamint termel a testünk, melyek mind-mind felerősítik az immunrendszerünket, míg a megemelkedett UV-sugárzás is elősegíti a vírus pusztulását.
Egyelőre egyetlen kutatás sem vizsgálta komplex módszerekkel a jelenséget, Kieran Sharkley azonban kollégáival egy félmilliós lakosságúnál nagyobb városban megnézte 2020-ban a covid-fertőzöttek arányának, valamint az r0-szám alakulását, ami a vírus kezdeti reprodukciós rátája abból az időszakból, amikor még nem volt vakcina és immunitás.
A tudósok megállapították, hogy az UV-sugárzás növekedésével párhuzamosan csökkent az r-szám, ami azt jelenti, hogy szezonalitásról beszélhetünk, azt viszont nem tudták egyértelműen meghatározni, hogy ez az UV-sugárzás közvetlen következménye, vagy esetleg összefügghet a hőmérséklet-változással is.
Bebizonyították azt is, hogy a kormányintézkedések hatása négyszerese volt annak, mint amit az UV-sugárzással kapcsolatban megfigyeltek, így a jövőben valószínűleg csak a zárlatok gyakorolhatnak hatást a járvány terjedésére.
Az, hogy valóban endemikussá válik-e az új koronavírus, még a jövő kérdése, a szezonalitásnál valószínűleg fontosabb szerepe lesz a megfertőződés révén elért védettségnek, az oltások nyújtotta immunitásnak és annak hosszának, valamint az új variánsok megjelenésének és elterjedésének.