Kiderült, mi lehet az oka annak, hogy egyre kevesebb amerikai jár templomba
Egyre kevesebben vallják magukat valamilyen felekezet tagjának az amerikaiak, egy katolikus egyetem politikatudomáyni professzora szerint ennek a keresztény nacionalizmus lehet az egyik oka.
Kevesebb, mint az amerikaiak fele tartozik valamilyen felekezethez, imaházhoz egy új tanulmány szerint, de a kereszténység továbbra is nagy hatással van az Egyesült Államok politikájára, különösen azért, mert a vallás gyorsabban veszíti népszerűségét a demokratáknál, mint a republikánusoknál.
Az Egyesült Államok lakosságának csupán 47 százaléka tagja valamilyen templomnak, zsinagógának vagy mecsetnek a Gallup közvélemény-kutatása szerint, ami éles esést jelent a két évtizeddel ezelőtt mért 70 százalékos adatokhoz képest. Ennek oka nemcsak az Y generáció egyházaktól való elfordulása, hanem kereszténység és szélsőjobboldali politika keveredése.
A Gallup először 1937-ben készített felmérést a témában, és évtizedeken keresztül a felekezethez tartozó amerikaiak aránya nem esett 70 százalék alá. Az adatok először 2000-ben mutattak csökkenést, azóta pedig egyenletesen esik a vallásos közösségekhez tartozók száma.
A csökkenést valamennyire magyarázzák a generációs különbségek – az 1946 előtt születettek 66 százaléka ma is tagja valamilyen felekezetnek, ez az Y generáció tagjainál azonban csupán 36 százalékos – írja a The Guardian.
A számok leginkább a magukat demokratáknak és függetleneknek vallóknál mutatnak csökkenést – a demokraták körében az elmúlt két évtizedben 25 százalékkal esett a vallásosak aránya, míg a függetleneknél 18 százalékot. Az önmagukat republikánusnak tartók körében is csökkentek a számok, azonban köztük csupán 12 százalékkal.
– mondta el David Campbell, a Notre Dame Egyetem politológia tanszékének vezetője és professzora. A jelenséget a “vallásos jobboldalra való allergiás reakcióként” írta le.
A katolikus egyetem professzorának kutatása szerint egyre több amerikai azért fordul el a vallástól, mert a politikusok – különösen a republikánusok – vegyítik a vallást és az általuk folytatott politikát.
– magyarázta Campbell.
Michele Margolis, a Pennsylvaniai Egyetem politikatudományi docense egyetért a Gallup eredményeivel: elmondta, hogy az amerikai társadalom több mint 20 százaléka “vallástalanként” azonosítja magát. A 30 évnél fiatalabb amerikaiaknál ez az arány több mint az emberek harmada, Margolis szerint ez pedig azt vetíti előre, hogy a jövőben folytatódni fog a vallástól elfordulók aránya az Egyesült Államokban.