Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, lehet-e különbséget tenni védett és védettségi igazolvánnyal nem rendelkező munkavállaló között

A védettségi igazolvánnyal kapcsolatban rengeteg kérdés merült fel az elmúlt időszakban, köztük az is, hogy a munkáltató tehet-e különbséget a védettségi igazolvánnyal rendelkező és a dokumentummal nem rendelkező dolgozók között.

...svg content...MTI/Varga György
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Markóczy Réka ügyvédjelölt az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, a munkáltató kizárólag munkajogi, munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi vagy munkaszervezési céllal kérheti a munkavállalótól a védettségi igazolványt, s ebben az esetben is kockázatelemzést kell végeznie, ugyanis csak akkor kérheti az igazolvány bemutatását, ha az a munkakör betöltése szempontjából szükséges.

A munkakörrel kapcsolatos felmérést a munkáltatónak munkakörönként vagy foglalkoztatotti személyi körönként kell elvégeznie, így tehát ha távmunkáról beszélünk, a védettségi igazolvány megléte nem lehet indokolt. Ezzel ellentétben, például ha a kórházak koronavírusos osztályain lévő műszerek javításáról szól a munkakör, abban az esetben már indokolt a védettségi igazolvány kérése. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Fontos megjegyezni, hogy a munkáltató kizárólag a dokumentum bemutatására kötelezheti a munkavállalót, arról másolatot nem készíthet, hiszen az már nem lenne arányos intézkedés. Ezek alapján tehát a munkáltató tehet különbséget a védettségi igazolvánnyal rendelkező és nem rendelkező munkavállalók között, például munkaszervezési céllal, amennyiben ez a kockázatelemzés alapján szükségesnek minősül.

Weidinger Péter ügyvéd azonban hozzátette, óvatosan kell bánni a különbségtétellel, ugyanis a munkáltató által alkalmazott megkülönböztetés könnyedén diszkriminatívnak tűnhet a többi munkavállaló szemében, az egyenlő bánásmódról szóló törvény pedig meghatározza azokat a körülményeket, melyek alapján diszkriminációról beszélhetünk.

A diszkrimináció egyik legegyszerűbb példája, ha egy munkáltatót többletjuttatásokat biztosít a védettségi igazolvánnyal rendelkező dolgozóknak, és csak ők kapnak fizetésemelést, úgy megvalósul a hátrányos megkülönböztetés fogalma.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.