Kiderült, hogyan válhatunk egészségessé a koronavírus-járvány ideje alatt
Pszichológusok egyöntetű véleménye szerint a maszk nélküli, szemtől szembe történő beszélgetés gyógyítja a koronavírus-járvány miatt kialakult depressziót.
Azok az emberek, akik a lezárások ellenére is gyakrabban látogatják meg családtagjaikat és barátaikat, 50 százalékkal kevesebb eséllyel esnek mélydepresszióba, és sokkal életvidámabbak, mint azok az emberek, akik szigorúan betartják a kormányok által előírt karanténszabályokat – írta a Today hírportál.
Dr. Alan Teo, az Oregoni Orvosi és Tudományos Egyetem pszichiáter professzora a lapnak elmondta, a telefonálás és az e-mailezés közelébe sem érhet a személyes kontaktushoz – mivel az ember társas lény, ezért igényli a folyamatos érintkezést másokkal.
Teo közölte, kollégáival készített tanulmányuk során közel 11 ezer 50 évnél idősebb amerikai felnőttet vizsgáltak meg, az eredmények alapján pedig arra a következtetésre jutottak, hogy semmi sem tud olyan pozitív hatást mérni a közérzetre, mint a személyes kapcsolatok és a gyakori érintkezések.
Rájöttek, hogy azok a kutatásban részt vevő önkéntesek, akik hetente legalább háromszor meglátogatták családjukat és barátaikat, 6,5 százalék eséllyel élték csupán át a depressziót, míg azoknál, akik havonta csak néhány alkalommal tették meg ugyanezt, 11,3 százalékra nőtt az érték.
Habár a tanulmányt kizárólag idősebbeken végezték el, az eredmények ugyanúgy érvényesek a fiatalabb korosztályra is, bár a 20 év alattiak esetében a közösségi médiában történő kommunikáció szintén jótékony hatással bírhat.