Saját magukat sétáltatják a kiborg aranyhalak
Izraeli tudósok egy csoportja lehetővé tette az aranyhalak számára, hogy szárazföldön is közlekedhessenek, mégpedig egy kerekeken guruló akvárium segítségével.
A Ben-Gurion Egyetem tudósokból álló csapata egy különleges „Fish Operated Vehicle”-t (FOV) tervezett, vagyis egy négykerekű kocsit, amely egy számítógépet, egy LIDAR-szenzort és egy konzervatív méretű plexi víztartályt tartalmaz, mindezt azzal a céllal, hogy próbára tegyék az aranyhalak navigációs képességeit, miközben a számítógépes rendszerek a halak helyváltoztatását a jármű mozgására fordítják – írta a The Times of Israel.
Az eredmények megdöbbentőnek bizonyultak, az aranyhalak ugyanis képesek voltak a FOV-ot egy célzónába mozgatni, hogy jutalmat kapjanak eledel formájában – pontosan úgy, mint ahogyan ezt a kutyák vagy a macskák teszik.
Eleinte a halak többségének 30 percig tartott megtalálni a célpontot – miközben csalikat és zsákutcákat kellett kerülgetniük az út során – de a kísérlet végére kevesebb mint egy percre volt szükségük arra, hogy rábukkanjanak a finomságokra.
Mindezekből megtudhattuk, hogy az aranyhalak meglepően kiváló tájékozódási képességgel rendelkeznek, még a vizes komfortzónájukon kívül is, így gyakorlatilag sétáltatni is lehet őket.
„Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a hal képes volt átvinni térreprezentációs és navigációs képességeit egy teljesen más szárazföldi környezetbe, ezzel alátámasztva azt a hipotézist, hogy univerzális, fajfüggetlen tulajdonsággal rendelkeznek” – állapították meg a kutatók.