Kiberbűnözőktől mentes kommunikációt eredményezhet az új kvantumtitkosítási eljárás
Nemrégiben közel 80 kilométerrel döntötték meg a korábbi biztonságos kvantumkommunikációs rekordot.
Pekingi tudósok 102,2 kilométeres közvetlen biztonságos kvantumkommunikációs (QSDC) világrekordot állítottak fel, ami órási előrelépés a korábbi 18 kilométeres csúcshoz képest – adta hírül a The Eurasian Times.
A kutatás egy óriási kvantumhálózat létrehozásához vezethet, amely a technológia jellegéből adódóan gyakorlatilag hackerbiztos lenne, ez pedig azt jelentené, hogy informatikai szempontból áttörhetetlenné varázsolhatnák.
Az eljárás tesztelése során 0,54 bit/másodperces átviteli sebességet mértek, ami jóval lassabb, mint a klasszikus számítástechnikai eszközökkel történő kommunikáció, mégis elég gyors volt ahhoz, hogy 30 kilométeres távolságon keresztül titkosítani lehessen vele a telefonhívásokat és a szöveges üzeneteket.
A korábbi rekordot szintén kínai kutatók döntötték meg, a mostani rendszert azonban továbbfejlesztették, mégpedig egy teljesen új protokoll kialakításával, köszönhetően annak, hogy komplex kompenzációs alrendszert építettek ki, amellyel jelentősen átszabták a korábbi dizájnt.
A QSDC egyébként a kvantumfizika egyik furcsa jelenségét, mégpedig az összefonódást használja a kommunikációs hálózatok biztonságossá tételére. Az összefonódott részecskék elválaszthatatlanul összekapcsolódnak, ami azt jelenti, hogy ha az egyik tulajdonságát módosítjuk, azonnal megváltoztatjuk a másikét is, így lényegében bármilyen gyanús hackerkísérlet azonnal észlelhető.
Februárban az amerikai Energiaügyi Minisztérium (DOE) Argonne Nemzeti Laboratórium és a Chicagói Egyetem tudóscsoportja több mint öt másodpercig tartott fenn egy kvantumállapotot, ami új rekordot jelent a kvantumtudomány területén, ezáltal lehetővé tették a bonyolultabb kvantumszámításokat, így elképzelhető az elosztott kvantuminternet ötlete is.