Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ezért fontos, hogy ne írjanak keveset kézzel a gyerekek

Manapság már egyre kevesebbet írunk kézzel, viszont annál többet pötyögünk az okoseszközeinken. Egy új kutatás szerint azonban előbbi a kreativitás és a gondolkodás fejlesztésében is segíthet.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Ahogy a világ egyre inkább a digitális megoldások felé mozdult, sok iskola áthelyezte a hangsúlyt a technológiai hozzáértés fejlesztésére, és jóval kevesebb energiát fektetnek a kézírás használatára. Ezáltal pedig a gyerekek akár már azelőtt jártassá válnak a gépelésben, hogy megtanulnának rendesen kézzel írni. Az óvodáskorú gyermekek fejlődésével kapcsolatos korábbi kutatások azt mutatták, hogy azok, akik írás útján tanulják meg az ABC-t, jobban felismerik a látott karaktert.

A kutatók ezért úgy gondolják, hogy a kézírással kapcsolatos mozdulatok végrehajtása lehetővé teszi az új szavak jobb memorizálását – írja a 24.hu az IFL Science-re hivatkozva. A felnőttek esetében is egyre gyakoribb, hogy az egyetemen laptopokba, vagy a mobilba jegyzetelnek, ám egy 2014-es tanulmány arra jutott: azok a hallgatók, akik az előadásokon és szemináriumokon a jegyzetelés során gépelésre hagyatkoztak, rosszabbul teljesítettek a fogalmi kérdésekben, mint azok, akik hosszú kézi jegyzeteket készítettek – emelik ki. Soron kívül Budapest felkészült a pénteki havazásra: több mint 50 gép bevetésre kész

Ugyanakkor felmerülhet a kérdés, miért jobb a kézírás a tanuláshoz? A kutatók szerint a válasz a cselekmény összetettségében rejlik. Az írás ugyanis több mozgást, több ügyességet és komplexebb koordinációt, valamint nagyobb figyelmet igényel, így arra ösztönzi az agy különböző részeit, hogy együttesen dolgozzanak. Emellett az is fontos, hogy a szemnek rögzítenie kell az információt, amit leír, és továbbítania kell az agynak, hogy ellenőrizhesse, hogy a papíron lévő szöveg megegyezik-e azzal, amit hallottunk – részletezik a cikkben.

Hozzáteszik: ha bármilyen hiba vagy eltérés van, az agy üzenetet küld a kéznek, hogy módosítsa a mozdulatokat az alakzatok kijavításához. Az egyre több kutatás által gyűjtött bizonyíték azt sugallja, hogy a gépelésre történő túlzott támaszkodás, különösen a gyerekek esetében, kevésbé hatékony tanulást eredményez, bár ez a felnőttek esetében is igaz: a gépelés sebessége révén ugyan lehetővé teszi az elhangzott információ szó szerinti rögzítését, de ez nem jelenti azt, hogy értelmesen dolgozzuk fel azokat.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy egy tanulmány arra a megállapításra jutott, miszerint nagyobb eséllyel kerülik el az iskolát azok a kamaszok, akik sokat interneteznek, emellett pedig a betegségből adódó hiányzások száma is nagyobb az ő köreikben. A felmérés elkészítéséhez több mint 86 ezer 14 és 16 év közötti diákot vontak be a kutatók, az eredmények alapján pedig az is bebizonyosodott, hogy a serdülő lányokra sokkal inkább jellemző a túlzott internethasználat, mint a fiúkra.