Kevesebb gyerek kapja meg a kötelező védőoltást, mint a koronavírus-járvány előtt
A WHO és az UNICEF közös jelentése szerint a koronavírus-járvány óta világszerte csökkent a kötelező védőoltásokat megkapó gyermekek aránya.
A Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) legfrissebb jelentése aggasztó tendenciát mutat a gyermekkori immunizáció terén. A 2023-as adatok szerint globálisan a gyermekek 84 százaléka részesült diftéria, tetanusz és szamárköhögés elleni védőoltásban, ami enyhe csökkenést jelent a 2019-es, pandémia előtti szinthez képest.
A jelentés kiemeli, hogy a hármas oltás egyetlen adagját sem megkapó gyermekek száma 12,8 millióról 14,5 millióra emelkedett. A növekedés számos tényezőre vezethető vissza, beleértve a pandémia alatt tapasztalt oltási programok fennakadásait és az oltásszkepticizmus terjedését is.
Katherine O’Brian, a WHO szakértője szerint az oltásellenes mozgalmak felerősödése is komoly problémát jelent. Ugyanis a pandémia miatt nőtt az oltásellenesek száma, ami szerinte gyermekek halálához vezetett. O’Brian rámutatott továbbá arra a jelenségre is, hogy az Európában élő, migrációs hátterű emberek hazájukban is terjesztik a gazdagabb országokban tapasztalt oltásellenes nézeteket.
Az immunizáció sikerességét számos további tényező is befolyásolja. Ephrem Lemango, az UNICEF szakértője szerint a szegényebb országokban az egészségügyi intézmények iránti bizalomhiány és az oltásokhoz való korlátozott hozzáférés is jelentős akadályt képez.
A jelentés arról is említést tesz, hogy a beoltatlan gyermekek több mint fele háborús övezetekben, instabil körülmények között él, ami tovább súlyosbítja a helyzetet, és megnehezíti az oltási programok végrehajtását.
Az elmúlt öt évben több mint száz országban jelentettek kanyarójárványt, amit Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója az immunizáció hiányosságainak egyértelmű jelzéseként értékelt.