Kevés a csapadék, nagyon megcsappant a Balaton vize
Bár áprilisra megérkezett az eső, az elmúlt 30 év átlag csapadékának mindössze 47 százaléka hullott.
A Hydroinfo adatai szerint az elmúlt hetekben 104-105 centiméterre nőtt a Balaton vízszintje, azonban ősszel egészen 84-85 centiméterre ment le a mérce, amely a téli vízszintnél 25-26, a nyárinál 35-36 centivel alacsonyabb.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság főhatóság közölte, hogy a Balaton vízháztartását az idén januártól mostanáig szélsőségesen vízhiányos állapot jellemezte, annyira, hogy egyes vitorláskikötőket már nem tudtak használni a hajósok.
A tó vízforgalma, tehát a csapadék, a hozzáfolyás és a párolgás 1921 óta, amióta rendelkezésre állnak adatok, a legalacsonyabb értéket mutatta. A Balaton vízgyűjtőjére hullott csapadék ebben az időszakban mindössze 47 százaléka volt az elmúlt 30 év átlagának, vagyis a megszokott mennyiségnek még a fele sem esett le – emelte ki a Portfolio.
A főigazgatás úgy gondolja, hogy nem rendkívüli a nyári szabályozási szintnél mintegy 14 centivel alacsonyabb vízszint, de szélsőségesnek nevezhető, az adatok és a vízállási előrejelzések szerint a következő fél évben az átlagvízállás a szabályozási szint alatt marad.
Az OVF hozzátette, hogy a jelenlegi adatok birtokában úgy számolnak, hogy az üdülési szezon végére akár 77 centiméterre is csökkenhet a vízszint.
Istvánovics Vera, a MTA-BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának tagja ennek ellenére elmondta, hogy ez az állapot kifejezetten hasznos is lehet a tó ökoszisztémájának szempontjából, az egy másik kérdés, hogy a Balatonnál nyaralók már megszoktak egy vízszintet, amely alacsonyabb lesz most.
A problémák az 50 centis vízállásnál kezdődnek, teszi hozzá, az ominózus 2002-es évben, amikor annyira kilátszott a balatonfenyvesi homokpad, hogy testületi ülést tartottak rajta, 28 centi volt a vízszint.