Két új dunai vízerőmű építését tervezi Románia és Bulgária
A tervek szerint az erőműveknek legkésőbb hat éven belül termelniük kellene, ám erre kevés az esély, s ehhez elég a szigorú környezetvédelmi előírásokra gondolni.
Bolgár források szerint két új dunai vízerőmű építését tervezi Románia és Bulgária, melyeket a vaskapui energetikai egység mintájára közösen építene fel és használna a két balkáni ország, s az erre vonatkozó memorandumot is aláírhatják hamarosan.
Az egyik, 840 MW beépített kapacitású erőművet a folyam Turnu Severin és Nikopol közti szakaszán tervezik, a másik, nagyságrendileg hasonló kapacitású erőmű helyszíne pedig a Calarasi és Szilisztra közötti folyamszakasz volna – írta a Magyar Nemzet az Economedia.ro portálra hivatkozva.
A működésbe helyezés határidejeként hat évet tűztek ki, ám ez az elképzelés annyira valószínűtlenül optimista, hogy a szakemberek szerint irreálisnak is tekinthető, emellett még azt sem tudni, miből finanszíroznák a sok milliárd eurós beruházásokat.
A Maszol.ro hírportál megkérdezte Borbély Károlyt, a vízerőműveket működtető román állami vállalat, a Hidroelectrica felügyelőbizottsági tagját, aki úgy véli, „sok víz lefolyik még a Dunán, amíg két új vízerőművünk lesz rajta”.
Elmondása szerint egy ilyen kaliberű beruházás megvalósítása a szigorú környezetvédelmi előírások miatt is rendkívül körülményes, emellett a Hidroelectrica számára már az is jelentős eredmény lenne, ha sikerülne felújítani és fejleszteni a már meglévő erőműveket.