Későn jelezték egy magyarországi idősotthonnak, hogy mennek oltani
A Pesti úti idősotthont csak szerdán délben értesítették arról, hogy másnap a intézményben is megkezdik az oltást.
A Pesti úti idősotthont csak szerdán délben értesítették arról, hogy másnap a intézményben is megkezdik az oltást.
Gy. Németh Erzsébet, a szociális ügyekért is felelős DK-s főpolgármester-helyettes csütörtök reggel személyesen látogatott el az intézménybe, hogy kiderüljön, miért jelentkeztek ilyen kevesen a koronavírus elleni oltásra. Az oltásokat Sára Botond, fővárosi kormánymegbízott maga vitte el az idősotthonba.
A kormány szerdai közleménye alapján az oltásokat csütörtökön kezdik meg az ország négy legnagyobb létszámú idősotthonaiban, tehát a fővárosi Pesti úti intézményben, az újpalotai Olajág otthonban, illetve egy miskolci és egy pécsi idősotthonban – írja a 24.hu.
A Koronavírus Sajtóközpont adatai szerint a fent említett intézményekből összesen 447 dolgozó és 779 lakó jelentkezett az oltásra, míg az idősotthonokban összességében 2555 fő él és dolgozik, így megállapítható, hogy az oltási hajlandóság 50 százalék alatti az intézményekben.
A fővárosi kormányhivatal kései jelzése okozhatta az oltásra jelentkezők alacsony számát, ugyanis az idősotthonok nem tudtak felkészülni és nem volt elég idő az oltást nem támogató lakók meggyőzésére. Gy. Németh Erzsébet szerint a helyzet azért is nehéz, mert sok lakó gyámság alatt áll, így egyedül nem dönthetnek az oltásról.
A megközelítőleg 500 lakó közül 270 fő kérte az oltást, a dolgozók esetében ez az arány 70 százalékra tehető, azonban fontos megjegyezni, hogy az oltás az idősotthonokban dolgozók számára sem kötelező.
Bár elméletileg hazánkban is létezik egy oltási terv, a kormányzati kommunikáció nem teszi egyértelművé annak menetét, illetőleg az sem tudható, hogy mely vakcinákból fog érkezni szállítmány hazánkba. Az idősotthonba egyébként pontosan annyi oltóanyagot vitt az oltócsapat, ahányan jelentkeztek rá, így nagy valószínűséggel utólag már sokan nem kaphatnak oltást.
Az oltóanyagok speciális tárolása miatt a helyszínre szállított vakcinákat már nem lehet tovább szállítani, ugyanis azok csak öt napig tárolhatók, ráadásul -70 Celsius-fokon. Bár korábban kialakult egy konfliktus a Fővárosi Önkormányzat és a kormány között, miután egy eljárás is indult a járvány első hullámában elhunyt 55 gondozott ügyében, Gy. Németh úgy látja, a kormányhivatal azóta sem látta el a fővárost megfelelő védőfelszereléssel, így nem az önkormányzat a felelős az ügyben.