Kemény lesz az október a vállalkozások számára
A legtöbb vállalat hosszú távú energiaszállítási szerződéssel rendelkezik, rövidesen pedig megtudják, hogy mennyivel kell többet fizetniük a gázért és az áramért.
A G7 vállalati körképéből derült ki, hogy a vállalatok többsége lehetőségeikhez mérten már megkötötte új gázszerződését szolgáltatójával, ennek okán pedig már most láthatják, hogy mennyivel fognak többet fizetni. Az aktuális helyzetről pedig sokat elárul, hogy akinél „csak” 5-6-szorosára (!) emelkedett az energiaköltség, már kedvezőnek látja saját helyzetét.
Penk Márton, a fémnagykereskedelemmel és aluminiumgyártással is foglalkozó Martin Metals ügyvezetője a lapnak nyilatkozva megosztotta, hogy náluk is hasonló ugrás történt, ám a piacon körbenézve úgy véli, ennél sokkal rosszabb is lehetett volna.
A többi vállalkozáshoz képest visszafogottabb drágulásban az is szerepet játszott, hogy a cégnek nem kellett feltételekről tárgyalnia, mivel 2024-ig élő szerződésük van, ennek keretében pedig a gáz egy részét előre rögzített áron kapják, máskülönben 6-10-szeresére ugrott volna az energiaköltségük.
Balog Zoltán a Márka Üdítőgyártó Kft. ügyvezetője pedig azt mondta a portálnak, hogy a drágulást sajnos első kézből tapasztalják ugyanis a gáz ára esetükben tízszeresére növekedik októbertől, s bár az áramnál nem tudnak pontos összeget, becslései szerint 5-6-szoros lehet az ugrás.
Ez pedig azt jelenti, hogy míg ma egy palack üdítő előállításának energiaköltsége 2-3 forint, ez jövőre 14-15 forint lesz. Balog úgy véli, a polcokra felkerülő üdítők árában akár 10 százalékos emelkedést is okozhat az energiaköltségek brutális növekedése.