Kemenesi Gábor szerint nem lehetetlen, hogy már az első fertőzöttnél megállítsunk egy járványt
A szakember arról is beszélt, hogy nem minden vírus káros.
Kemenesi Gábor víruskutató szerint fontos cél, hogy egy járványt még az első fertőzöttnél megállítsunk: a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából adott interjújában a szakember az InfoRádiónak arról beszélt, hogy nem minden vírus káros – sokuk előnyös is lehet az emberiség számára. Kemenesi szerint a koronavírus-járványhoz hasonló helyzeteket a jövőben korai felismeréssel és megelőzéssel kellene kezelni. Szerinte a félelem legjobb ellenszere a tudás.
Kemenesi felhívta a figyelmet arra, hogy a vírusok sok szempontból segítették az emberiség fejlődését: rámutatott, a találkozás a vírusokkal hozzájárult az ember evolúciójához, például ahhoz, hogy nem tojással, hanem elevenszüléssel szaporodunk, fejlett idegrendszerrel és egyedi immunrendszerrel rendelkezünk.
A vírusok hasznosíthatósága kapcsán Kemenesi kiemelte, a baktériumokkal fertőzött kórházi esetek kezelésében is szerepük lehet: az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen például a bakteriofágokkal, azaz baktériumokat támadó vírusokkal vehetjük fel a harcot. Hangsúlyozta, hogy bár a fertőző vírusok veszélyesek, tudományos célra felhasználva komoly előnyt jelenthetnek.
A víruskutató a járványmegelőzés kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 100 év alatt hatalmas eredményeket értünk el a vakcinákkal és más orvosi fejlesztésekkel, mint a fekete himlő vagy a járványos gyermekbénulás megszüntetése.
Kemenesi kiemelte, a célunk az, hogy a jövőben ne kelljen szenvednünk a járványok miatt, hanem még a kezdeti szakaszban felismerjük és elfojtsuk őket, modern eszközökkel, például mesterséges intelligenciával és új molekuláris biológiai eljárásokkal, hozzátéve, hogy így akár már az első emberi fertőzésnél elvághatnánk egy járvány útját.
A kutató szerint a múlt tanulságait is figyelembe kell venni: példaként említette Edward Jennert, aki az első vakcinát kifejlesztette, és akinek munkáját akkor is félelmek és tévhitek övezték – ugyanúgy, mint napjaink oltási törekvéseit. „A félelem ellen a tudás a legjobb fegyver” – hangsúlyozta. Kemenesi szerint a tudomány eredményei és az azokra épülő tudás lehet a kulcs ahhoz, hogy a félelem helyett a megértés vezesse az embereket a járványok elleni küzdelemben.