A KSH előzetes adatai szerint tavaly 16-20 ezer fő hagyta el Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéket, miközben a lakásárak jelentős emelkedést mutatnak az ipari beruházásokkal érintett térségekben.
A KSH előzetes adatai szerint tavaly 16-20 ezer fő hagyta el Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéket, miközben a lakásárak jelentős emelkedést mutatnak az ipari beruházásokkal érintett térségekben. A legnagyobb mértékű elvándorlást mutató két keleti vármegye mellett Hajdú-Bihar is komoly, 1250 fős népességveszteséget szenvedett el 2024-ben, miközben Pest vármegye jelentős, 5800 fős pozitív vándorlási egyenleget könyvelhetett el, amit Győr-Moson-Sopron és Fejér vármegye követett 1500, illetve 1150 fős növekménnyel.
A hosszabb távú tendenciákat vizsgálva meglepő módon Budapest szenvedte el a legnagyobb vándorlási veszteséget 2020 és 2024 között, összesen 26 ezer fővel, aminek mértéke a pandémia első évében, 2021-ben tetőzött közel 44 ezer elvándorlóval. A fővárosból történő elvándorlás mögött elsősorban a távmunka széles körű elterjedése állhat, ami az agglomerációba költözést ösztönözte, ezt pedig jól mutatja Pest vármegye 2021-es rekordmagas, 16 ezres pozitív vándorlási egyenlege.
Az elmúlt öt év összesített adatait tekintve Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék egyaránt mintegy 14 ezer fős vándorlási veszteséget könyvelhettek el, miközben Pest vármegye kiemelkedő, közel 52 ezres növekményt ért el, amit Győr-Moson-Sopron 9000 fős és Fejér 6500 fős pozitív egyenlege követett.
Népességarányos változások
A népességarányos mutatókat vizsgálva 2024-ben Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye szenvedte el a legnagyobb, fél százalékos csökkenést, amit Borsod 0,41 és Békés 0,26 százalékos vesztesége követett, miközben Pest vármegye 0,44, Győr-Moson-Sopron 0,32, Fejér pedig 0,27 százalékos növekedést mutatott.
NE HAGYD KI
Az ötéves időtávon Szabolcs 2,66, Borsod 2,25, Budapest pedig 1,52 százalékos népességcsökkenést könyvelhetett el, míg Pest vármegye 4 százalékos növekményt ért el, amit Győr-Moson-Sopron közel 2 és Fejér 1,55 százalékos gyarapodása követett.
Beruházások hatása a lakáspiacra
A NAV előzetes forgalmi adatai alapján az elmúlt öt évben Csongrád-Csanád vármegyében emelkedtek legnagyobb mértékben, 105 százalékkal a lakásárak, annak ellenére, hogy a térség mindössze 0,32 százalékos vándorlási veszteséget mutatott, amit elsősorban az autóipari beruházások által generált folyamatos kereslet magyarázhat, írta a Pénzcentrum.
Hasonló folyamat figyelhető meg Hajdú-Bihar vármegyében, ahol 85 százalékos négyzetméterár-emelkedés következett be 2020 és 2024 között a jelentős ipari fejlesztések hatására, annak ellenére, hogy a térség 1,3 százalékos vándorlási veszteséget szenvedett el, ami a negyedik legmagasabb az országban.
A BYD és BMW beruházások elkészültével várhatóan megfordulhat ez a tendencia, ahogyan az Bács-Kiskun vármegyében is történt a Mercedes gyár megnyitását követően, ahol mára kiegyenlítődött a be- és elvándorlás aránya, szemben a környező térségek negatív egyenlegével.