Soha nem voltak még ilyen kelendőek az európai raktárak
Németországban, Nagy-Britanniában, valamint Lengyelországban is jelentősen megemelkedett a raktárak iránti kereslet, az európai ingatlanokba fektetett tőke 20%-át teszik ki jelenleg.
A Savills European Real Estate Logistics Census és a Tritax EuroBox közös kutatása szerint a kedvezőtlen világgazdasági hatások ellenére „optimizmusra ad okot az a tény, hogy a bérlők és a befektetők részéről való kereslet egyáltalán nem csökken, mivel az ellátási láncok továbbra is fejlődnek, alkalmazkodva a válság utáni realitáshoz” – írta a jelentésben Kevin Mofid, a Savills EMEA európai logisztikai ingatlanpiac kutatásáért felelős részleg igazgatója.
A legfontosabb még mindig a raktár elhelyezkedése
Emellett azonban lényeges kritériummá vált a környezetvédelem és a fenntarthatóság is – áll a jelentésben. Mindazonáltal számolni kell a beruházók óvatosságával is a döntések meghozatalát illetően – írja a trans.info.
Ugyanis a logisztikai objektumok építése kapcsán is komoly kihívást jelent mind az infláció, mind pedig a telepítési költségek emelkedése, ugyanakkor a bérlők kockázata még nagyobb, hiszen az ellátási zavarokat el kell kerülniük.
A kockázat minimalizálását pedig még több raktárbérléssel tudják elérni, a kereslet növekedésének hatására viszont az árak is megemelkednek. Mindezt Marcus de Minckwitz, a Savills EMEA ipari és logisztikai ingatlanokért felelős részlegének igazgatója is kiemelte, miszerint: „az új raktárterületek korlátozott elérhetősége és kínálata megjelenik a bérleti díjak emelkedésében a főbb piacokon”.
A bérlők leginkább olyan raktárakat keresnek, melyek a lehető legközelebb vannak az ügyfelekhez, ezért a drágulás legjobban a városi épületeket fogja érinteni. A szektor jövőbeli céljai között így az automatizálás mellett az ellátási láncok lerövidítése is szerepelni fog.