A katasztrófavédelem a szén-monoxid-veszélyre figyelmeztet a hőségben
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye szerint nyáron is fontos szén-monoxid-érzékelőt működtetni ott, ahol nyílt égésterű vízmelegítőt használnak.
Az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írják, hogy meleg időben a kémény belső hőmérséklete alacsonyabb, mint a külső hőmérséklet, így a beszorult hűvösebb levegő nem engedi kiáramolni az égésterméket.
A légdugó miatt pedig az égéstermék visszaáramlik a vízmelegítőbe, és másodpercek alatt mérgező szén-monoxid fejlődhet. A szén-monoxid-mérgezések elkerülése érdekében gondoskodni kell a lakás rendszeres szellőzéséről is – hívják fel a figyelmet.
A mérgező gáz akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a helyiség levegőjét az égéshez, és nincs oxigén-utánpótlás. Az egyéb épületgépészeti berendezéseket, mint a páraelszívó, motoros szagelszívó ventilátor, szárítós mosógép – is figyelembe kell venni a kazán üzemeltetése során, mert azok szintén a lakás levegőjét használják – hangsúlyozta az OKF.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Budapesten nemrég egy négytagú család vesztette életét szén-monoxid-mérgezés következtében.