A katás vállalkozók nyugdíja valószínűleg a 40 ezer forintot sem éri majd el
Katás vállalkozóként a jelenlegi trendek alapján nem valószínűsíthető, hogy az állami nyugdíj eléri majd a havi 40 ezer forintot, lehetséges, hogy az összeg még ennél is kevesebb lesz.
Nagy népszerűségnek örvend a katás adózási forma napjainkban, ugyanis már több mint 400 ezer vállalkozó választotta ezt. A kisadózó vállalkozók (kata) rövid távon sok előnyhöz juthatnak, úgy mint az alacsony közterhek vagy az egyszerű adminisztráció. Azonban ez a helyzet átfordulhat ellentétes irányba hosszútávon, amikor a nyugdíjuk elkeserítően alacsony lesz.
2016. és 2022. között a minimálbér sokkal gyorsabb ütemben emelkedett, mint a katás vállalkozók járulékalapja, ebből pedig az következik, hogy a katások elismert szolgálati ideje ugyanebben az időszakban erős csökkenésen ment keresztül. Míg 2016-ban 0,73 évnyi szolgálati időt szerzett egy főállású katás, addig 2022-ben feltehetőleg már csak 0,54 évet szerez majd – írja a Bankmonitor.
Szintén hozzájárul a problémához, hogy előreláthatólag a következő évtizedekben a nyugdíjrendszer súlyos fenntarthatósági problémákkal küzd majd az egyre rosszabbodó demográfiai helyzet miatt, ami az elöregedő társadalom prevenciója. Az aktív dolgozók egyre kevésbé lesznek képesek biztosítani a nagy létszámú idős korosztály tisztes megélhetését, így valószínűnek tűnik, hogy emiatt társul olyan alacsony nyugdíjjogosultság a kata adózás mellé. Tehát több százezer katás vállalkozó nyugdíjba vonulása csak viszonylag alacsony terhelést fog jelenteni a nyugdíjkasszának.
A legfőbb eltérés a katás vállalkozók és az alkalmazotti jogviszonnyal rendelkezők között, hogy az alkalmazottak esetében a tényleges jövedelmeket veszik figyelembe, míg a katások esetében egy egységes, törvényben rögzített járulékalapot. 2022-ben a katások járulékalapja havi 108 ezer forint, így a jövőben az állami nyugdíjuk nem is biztos, hogy eléri a 40 ezer forintot. Ezzel ellentétben, aki például egész életében minimálbért keresett, körülbelül 100 ezer forintos havi nyugdíjra számíthat.
Nyilvánvalóvá válik, hogy a katás vállalkozók nem alapozhatják az állami nyugdíjra az időskori megélhetésüket, így a legcélravezetőbb megoldás egy nyugdíjcélú megtakarítás lehet számukra. Lényege, hogy a havi rendszerességgel félretett pénzösszeg befektetésre kerül, így az évtizedekkel később, amikor fel szeretnék azt használni, a kamatozásnak köszönhetően jelentősebb vagyon is összegyűlhet.