Éhbérért gondoskodnak a biztonságról a katari vébé őrei
Még el sem kezdődött, de már biztosnak tűnik, hogy a 2022-es katari Labdarúgó-világbajnokság a legbotrányosabb tornaként fog bevonulni a történelemkönyvekben, a FIFA feltételezett korrupciójától kezdve egészen az emberi jogi kérdésekig.
Már azon megrökönyödtek sokan, hogy odaítélték Katarnak a világbajnokság rendezési jogát, aztán jött csak a futballisták számára feketeleves, hogy az egész klubszezont át kell alakítani, mivel a közel-keleti olajmonarchia télen rendezi meg a tornát.
Az évtizedes hagyományokat felrúgó torna előkészületei sem voltak botránymentesek, az egyik legsúlyosabb mind közül, hogy egybehangzó beszámolók szerint több ezer vendégmunkás, főként délkelet-ázsiai vendégmunkások haltak meg a borzalmas körülmények miatt az építkezések során.
Ennek tetejébe jöttek még az olyan, az emberi jogi jogsértésekhez képest apróságnak számító kellemetlenségek, mint a katari hatóságok utolsó pillanatos döntése, hogy a korábbi ígéreteik ellenére mégsem lehet sört árulni a stadionokban.
A botrányos vébéről pedig újabb felháborító részlet derült ki: a Guardian információira támaszkodva az RTL arról számolt, hogy 35 penny-t, átszámítva 164 forintot fognak óránként keresni azok, akiket biztonsági őrként alkalmaznak.
Nem meglepő módon itt is a vendégmunkások szenvednek a leginkább, rájuk vonatkozik ez a bérezés, amely megalázónak nevezhető. Ennek tetejében a brit lap úgy tudja, napi 12 órázni fognak, ráadásul havi összesen egy szabadnappal.
Egy, a lapnak nyilatkozó biztonsági őr szavai szerint a folyamatos ingázás miatt gyakorlatilag semmi esélye nincs körülnézni Dohába, ráadásul egy hónap alatt 348 órát kell majd dolgoznia, amelyért összesen 310 fontot, mintegy 145 ezer forintot fog kapni, ami még a magyar minimálbért sem éri el.
A biztonsági őr beszámolója szerint annak ellenére, hogy ez még a katari törvényekkel is szembe megy és nemrégiben maga Doha hozott munkaügyi reformokat, a hatóságok egyáltalán nem tartatják be a szabályokat.