Katar karbonsemleges vébét szeretne, miközben ezrek haltak meg az építkezéseken
Valószínűleg nem túlzás kijelenteni, hogy nem ez lesz minden idők legnépszerűbb tornája.
A katari világbajnoksággal kapcsolatosan rengeteg kritika érte a FIFA-t, csakúgy, mint a rendező országot. A korrupciótól kezdve az elképesztő pénzszóráson át a torna időpontjáig számos kérdőjel alakult gyanús felkiáltójellé az elmúlt években.
Mind közül talán a legsúlyosabb annak a több ezer vendégmunkásnak a halála, akik a vébét kiszolgáló épületeken, stadionokon, komplett városrészeken dolgoztak, és a rossz munkakörülmények miatt bekövetkezett balesetekben vesztették életüket.
Mindezek ellenére a csoportok sorsolásán csillogó ruhákba öltözött, széles mosolyú hölgyek és urak biztosítottak mindenkit arról, hogy a katari lesz a legjobb és legnagyszabásúbb világbajnokság. Szerencsére néhányan azért a realitás talaján maradtak, ilyen volt a Manchester United korábbi legendája, Eric Cantona is, aki annyira kiakadt a haláleseteken, hogy kijelentette, nem fogja nézni a vébét.
A szervezők persze igyekeznek jó színben feltüntetni magukat, most éppen azt állítják, hogy karbonsemleges lesz a torna, ami ismét heves indulatokat váltott ki, ezúttal az éghajlatkutatók körében.
Az Euronews cikke szerint a kutatók úgy gondolják, hogy túl korai kijelenteni azt, hogy szén-dioxid-semleges lesz a vébé, ami bár jól hangzik, de egy sor olyan körülménytől függ, amiről még nem tudunk semmit. Ilyen például az, hogy hányan vesznek részt a kapcsolódó rendezvényeken, milyen közlekedési eszközöket használnak. És eleve rengeteg kérdést vet fel a klimatizált stadionok kibocsátása is, arról nem is beszélve, hogy áramszünet esetén dízelgenerátorokat kell bevetni, hogy működtetni tudják a légkondicionálást.
A katari szervezők természetesen visszavágtak, szerintük a klímakutatók feltételezései nem többek puszta spekulációknál, a kibocsátási adatokat pedig a „legpontosabb, gyakorlatban alkalmazott” módszerekkel fogják kiszámítani.