Karikó Katalin az anyaság és a karrier összeegyeztethetőségéről mesélt
Karikó Katalin, a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltásának kifejlesztésében való részvételével világhírre szert tevő tudós arról mesélt, hogyan tudta összeegyeztetni a kutatói munkáját az anyasággal.
A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltásának alapjául szolgáló módosított mRNS kifejlesztésében résztvevő, munkájával világhírűvé vált Karikó Katalin a Doktoranduszok Országos Szövetségének online rendezvényén az anyaság és a karrier együttes megvalósításáról beszélt.
– magyarázta Karikó a Szegedi Tudományegyetem beszámolója szerint.
A világhírű magyar tudós elárulta: számára a bölcsőde jelentette a legnagyobb segítséget a család és a munka összeegyeztetésében, amikor megkezdte kutatói pályáját 1978-ban, a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban.
– mesélte Karikó. Azt is elárulta, hogy gyermeke azután sem volt “tutujgatva”, hogy 1985-ben megkezdte a karrierjét Amerikában.
– idézte fel a tudós az egykori családi napirendet. Az eltérő műszakokban dolgozó szülők a gyermekükön keresztül, a lányuk közvetítésével kommunikált.
– fejtette ki Karikó. Arról is beszélt, hogy a tavaszi szünetben gyakran elvitte gyermekét az irodába, aki így láthatta, mint dolgozik az egyetemen, és végül maga is a Pennsylvania Egyetemen végzett.
Karikó Katalin lánya Francia Zsuzsanna, aki a UPENN-en töltött évei során, 2001-ben kezdett evezni, és kétszer olimpiai aranyérmet nyert, előbb 2008-ban, majd 2012-ben. A tudós elmesélte, hogy amikor ebben az időszakban bemutatták valakinek a kollégái, nem azt mondták, hogy “ő Karikó Kati, aki mRNS-sel foglalkozik”, hanem azt, hogy “az ő lánya az olimpiai bajnok Susan Francia”. Most azonban fordult a kocka: a lányát mutatják be úgy másoknak, hogy “Tudják-e, hogy az ő édesanyja a Karikó Kati?