Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Karikó Katalin az anyaság és a karrier összeegyeztethetőségéről mesélt

Karikó Katalin, a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltásának kifejlesztésében való részvételével világhírre szert tevő tudós arról mesélt, hogyan tudta összeegyeztetni a kutatói munkáját az anyasággal.

...svg content...Twitter/Forbes
Egészség/Életmód
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltásának alapjául szolgáló módosított mRNS kifejlesztésében résztvevő, munkájával világhírűvé vált Karikó Katalin a Doktoranduszok Országos Szövetségének online rendezvényén az anyaság és a karrier együttes megvalósításáról beszélt. 

Már a terhesség idején is limitálnia kell a laboratóriumi munkát annak a nőnek, aki például – mint annak idején én is, radioaktív anyagokkal vagy vegyszerekkel dolgozik Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

– magyarázta Karikó a Szegedi Tudományegyetem beszámolója szerint.

A világhírű magyar tudós elárulta: számára a bölcsőde jelentette a legnagyobb segítséget a család és a munka összeegyeztetésében, amikor megkezdte kutatói pályáját 1978-ban, a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban. 

Miután megszületett a lányom, már négy hónapos korában a bölcsődébe adtam. Nagyon kedvezményes volt ez az ellátás a ’80-as évek elején. A gyermekorvos napi látogatása pedig biztonságot jelentett. Lehetett üzenő füzetbe írni azoknak, akikre rábízta az anya a gyermekét. A dolgozó nő úgy érezhette, hogy szakértők vigyáznak a kicsire, akit közösségben helyezett el. A bölcsőde nagy segítség egy női pályán

– mesélte Karikó. Azt is elárulta, hogy gyermeke azután sem volt “tutujgatva”, hogy 1985-ben megkezdte a karrierjét Amerikában. 

Reggel 5-6 órakor már a laboratóriumban kezdtem a napot. A kislányom már második-harmadik osztályos korában tudta, hogy egyedül kell felkelnie, fel kell öltöznie… Ha a férjem az éjszakai műszakból hazajött, elvitte az iskolába. Később már egyedül ment a buszmegállóba, ahol az iskolabusz felvette. Én pedig délután mentem érte az iskolába

– idézte fel a tudós az egykori családi napirendet. Az eltérő műszakokban dolgozó szülők a gyermekükön keresztül, a lányuk közvetítésével kommunikált. 

Azt kérdeztem a lányomtól délután: „Mit mondott Apád?” A férjem pedig azt kérdezte a lányunktól reggel: „Mit mondott Anyád?” A lényeg: együtt mindent meg lehet oldani…

– fejtette ki Karikó. Arról is beszélt, hogy a tavaszi szünetben gyakran elvitte gyermekét az irodába, aki így láthatta, mint dolgozik az egyetemen, és végül maga is a Pennsylvania Egyetemen végzett. 

Karikó Katalin lánya Francia Zsuzsanna, aki a UPENN-en töltött évei során, 2001-ben kezdett evezni, és kétszer olimpiai aranyérmet nyert, előbb 2008-ban, majd 2012-ben. A tudós elmesélte, hogy amikor ebben az időszakban bemutatták valakinek a kollégái, nem azt mondták, hogy “ő Karikó Kati, aki mRNS-sel foglalkozik”, hanem azt, hogy “az ő lánya az olimpiai bajnok Susan Francia”. Most azonban fordult a kocka: a lányát mutatják be úgy másoknak, hogy “Tudják-e, hogy az ő édesanyja a Karikó Kati?