Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Karácsony Gergely másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Budapesten

Karácsony Gergely másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Budapesten

Karácsony Gergely másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el Budapesten
Fotó: Víz alá került kikötői feljáró a Parlamentnél, az Id. Antall József rakparton 2024. június 7-én. Az érkező dunai árhullám miatt a Budapest Közút már lezárta a forgalom elől a budai alsó rakpartot a Mozaik utca és a Rákóczi híd között, illetve a pesti alsó rakpartot a Népfürdő utca és a Közraktár utca között. A folyó tetőzése a fővárosban június 8-án várható, 660 centiméter körüli vízállással. MTI/Lakatos Péter

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere úgy döntött, másodfokú árvízvédelmi készültséget rendel el.

Orbán Viktor a kialakult helyzet miatt kilátogatott a terepre, ott érdeklődött a szakemberektől, hogy mi a helyzet jelenleg. Az árvíz elkerülhetetlen, ugyanakkor minden forrás adott a védekezéshez, ami nagy anyagi kártól és kellemetlenségtől óvhatja meg az embereket.

A cikk a videó után folytatódik

Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője is jelezte, kész segíteni a pártjával, és minden támogatóját arra kéri, hogy segítsék a hatóságokat, függetlenül attól, ki milyen oldalon áll, mert itt nem számít.

Karácsony elrendelte a másodfokú árvízvédelmi készültséget

Karácsony Gergely főpolgármester másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el valamennyi budapesti árvízvédelmi szakaszra – közölte a Főpolgármesteri Hivatal pénteken az MTI-vel.

Azt írták, a főpolgármester az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelzése és a védekezésért felelős Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. javaslata alapján a Dunán érkező, igen gyors emelkedésű árhullám miatt hozta meg az intézkedést.

A készültség során a vízügyi szakemberek a biztonságos ivóvízellátás fenntartásához, illetve a csatornarendszer zavartalan működéséhez szükséges műszaki intézkedéseket teszik meg, továbbá felkészülnek a várhatóan szükséges, ideiglenes védművek kiépítésére – tették hozzá.

Nyolc méter körüli vízállás

A Dunán az árhullám a jelenlegi előrejelzések szerint nyolc méter körüli vízállás mellett, a jövő hét második felében tetőzik, mértéke várhatóan meghaladja a tavaly decemberi és idén júniusi árvíz vízszintjét, de a pénteki prognózis alapján nem éri el a 2013-as nagy árvíz idején tapasztalt vízállást – ismertették.

Közleményükben kiemelték, hogy az elmúlt évtizedben számos olyan fejlesztés történt, ami megkönnyíti az árvízi védekezést, ugyanakkor fel kell készülni arra, hogy a III. kerületben és a Margitszigeten homokzsákok alkalmazására és ideiglenes védművek kiépítésére is sor kerülhet.

A Duna vízszintjének várható gyors emelkedése miatt előreláthatólag szeptember 16-án, hétfőn szükséges lesz az alsó rakpartok lezárása; erre figyelemmel szombaton 0 órától tilos lesz a megállás az alsó rakpartokon – közölték.

A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság várhatóan vasárnap délutántól a még az alsó rakparton parkoló autókat elszállítja, erről péntektől a parkoló autók szélvédőjén kétnyelvű tájékoztatást helyez el. A rendezvény miatt a hétvégére egyébként is lezárt, belső pesti rakpartszakaszokat nem nyitják újra. Az alsó rakpart többi szakasza lezárásának pontos időpontjáról szombaton, a friss előrejelzések ismeretében hoz döntést a főpolgármester – tájékoztattak.

A főpolgármester a vízügyi szakembereknek és a közszolgáltató vállalatok munkatársainak az árvízi védekezésben való közreműködésért, a budapestieknek pedig a megértésükért előre is köszönetet mond – áll a hivatal közleményében.

Liner/MTI