Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Karácsony Gergely kijelentette: elemi érdeke, hogy Magyar Péter miniszterelnök legyen

Karácsony Gergely kijelentette: elemi érdeke, hogy Magyar Péter miniszterelnök legyen

Karácsony Gergely kijelentette: elemi érdeke, hogy Magyar Péter miniszterelnök legyen
Karácsony Gergely főpolgármester rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Főpolgármesteri Hivatal sajtótermében 2025. május 29-én. A főváros a likviditás megőrzése érdekében leállította a Budapesti Közművek, a Budapesti Közlekedési Központ és a Budapest Dísz- és Közvilágítási Kft. kifizetéseit - jelentette be a főpolgármester, miután a Magyar Államkincstár "törvénytelenül emelt le Budapest folyószámlájáról több mint 10 milliárd forintot". MTI/Illyés Tibor

A főpolgármester szerint ez Budapest érdeke.

Karácsony Gergely a hvg360-nak adott interjút nemrégiben, amelynek során több témáról is szót ejtett. Az egyik a pénteki leállás, amelyet illetően azt mondta, nevezzük azt „első figyelmeztetésnek”. Mint fogalmazott: „Figyelmeztetés a kormánynak, hogy Budapestet nem lehet legyűrni, és jelzés a budapestieknek, hogy mi is a tét: a város működése, a hétköznapjaink nyugalma, a budapestieknek járó közszolgáltatások biztosítása”. Megjegyezte, van, aki szerint sok a 10 perc, mások szerint kevés, „de a valóság az, hogy ha a város sarcolása folytatódik, akkor a leállás legközelebb nem 10 perces, hanem 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes lesz”.

Egyúttal hangsúlyozta: „Erkölcsi és politikai kötelességem, hogy ne hagyjam ezt a várost tönkretenni, és ehhez minden jogi és politikai eszközt felhasználjak”. A főpolgármester állítása szerint semmiképpen nem szeretné használni a vészforgatókönyvet, mert az azt jelenti, hogy „bedől a város”. 51 milliárd forintot – ennyit kellene előteremteniük – a költségvetésből nem lehet kisajtolni, jelezte. Ezután azt a kérdést tették fel neki, hogy lemondana-e a Rákosrendezőre tervezett fejlesztésekről a pénz előteremtése érdekében, mire úgy felelt: nincs olyan kényszer, hogy ezek között kelljen választani, mert előbbi egy olyan hosszú távú, a főváros számára előnyös projekt, ami a rövid távú pénzügyi helyzetet nem érinti.

Azzal kapcsolatban, mi jöhet most, Karácsony leszögezte: ha megkapják a bíróságtól az azonnali jogvédelmet az inkasszók ellen, akkor „ez az év túlélhető”, de ehhez a folyószámla-hitelkeret bővítéséhez is szükség lesz. A legerősebb eszköznek azonban a sztrájkot tekinti, ha pedig ez a pénteki, első figyelmeztetés nem hat, „akkor itt bármi lehet”. „Ha én Orbán Viktor lennék, nem biztos, hogy fél évvel a választások előtt akarnék egy budapesti, pláne nem egy országos sztrájkhullámot” – vélekedett. Végül arra a felvetésre, mi történne, ha az Alaptörvénnyel ellentétes működésre hivatkozva az Országgyűlés feloszlatná a képviselő-testületet, és új választásokat írnának ki, elmondta:

Szerinte azt ő nyerné meg, a Fidesz pedig minden eddiginél rosszabbul szerepelne. Úgy véli, hogy egy ilyen a legrosszabbul alighanem a Tiszának jönne, mert megtörné a lendületüket a választások előtt. „Fogadok, hogy a Fidesz a párt élet- és emberellenes politikája, valamint a kormányzat szétesettsége miatt elveszíti a jövő évi parlamenti választást, és a Tisza alakíthat kormányt. Ez Budapest érdeke, így Budapest főpolgármestereként elemi érdekem, hogy Magyar Péter miniszterelnök legyen” – jelentette ki Karácsony Gergely az interjúban, amelyből a 24.hu szemlézett.


Mint azt már megírtuk, a pénteki leállás kapcsán Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti frakcióvezetője és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is elmondta a véleményét. Előbbi szerint ez nem sztrájk, hanem zsarolás, és a fővárosi vezetés nem felelősséget vállal, hanem a budapestieket bünteti a kialakult csődhelyzet miatt. Míg utóbbi azt mondta, a főpolgármester ismét hazudik, s „újra el akarja terelni a figyelmet arról, hogy a Karácsony-Tisza koalíció csődbe vitte az ország leggazdagabb városát”.