Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Karácsony Gergely elkezdett nagyon aggódni

Karácsony Gergely azon a véleményen van, hogy minden települést hátrányosan fog érinteni a helyi iparűzési adók egy részének átcsoportosítása a központi költségvetésbe, és ennek legnagyobb vesztese Budapest lehet.

...svg content...Fotó: Karácsony Gergely fõpolgármester és Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója a trolibuszhálózat fejlesztésérõl tartott sajtótájékoztatón a Budapesti Közlekedési Központban (BKK) 2024. június 5-én. A BKK azt tervezi, hogy 2026-ig 37 kilométerrel bõvítik a trolihálózatot, a társaság már korábban elindított 160 trolibusz beszerzésére irányuló közbeszerzési eljárást. MTI/Purger Tamás
Gazdaság

Kiss László

Szerkesztő

A főpolgármester erről az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa hétfői ülése után tartott sajtótájékoztatón beszélt, ahol Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke azt mondta, a Versenyképes járások program ugyancsak nem segíti a településeket.

A sajtótájékoztatón Karácsony Gergely úgy fogalmazott, hogy a jövő évi költségvetés tervezete „egy teljes padlássöprés az önkormányzatokra nézve”. A főpolgármester, a Budapesti Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint az önkormányzatok három szempontból is vesztesei lesznek a következő büdzsének: az állam által biztosított normatíva reálértéken csökkenni fog, a nominálisan egyszázalékos emelkedés reálértékét pedig az infláció emészti fel, emellett húsz százalékkal emelkedik jövőre az iparűzési adóból elvont, a szolidaritási adóalapba kerülő összeg.

A főpolgármester úgy vélekedett: az iparűzési adó megemelése könnyebbséget jelenthetne az önkormányzatok számára, de azt teljesen elvonják a településektől, hogy az állam újraossza azt a Versenyképes járások programban. Szerinte ezek az összegek jobb helyen lennének azoknál az önkormányzatoknál, amelyek azt megtermelték.

A legnagyobb vesztes Budapest lehet

Karácsony Gergely úgy vélekedett, hogy Magyarországon ma nincs olyan önkormányzat, amely ne lenne vesztese a kormányzati intézkedéseknek, de a legnagyobb vesztes megint Budapest. A fővárosnak jövőre százmilliárd forintot kellene befizetnie saját, az iparűzési adóból keletkező bevételei után.

Az új intézkedések következtében az önkormányzatoknak duplán kell adózniuk az állam felé – hangsúlyozta a főpolgármester, emlékeztetve arra, hogy másfél éve pert indítottak a szolidaritási adó mértéke miatt, amit megnyertek, a Fővárosi Ítélőtábla határozatával pedig az Alkotmánybíróság is egyetértett. A táblabíróság megállapítása szerint az iparűzési adó egy részének elvonása a központi kölségvetésbe a működésképtelenség állapotába hozhatja a Fővárosi Önkormányzatot.

Karácsony Gergely közlése szerint a per folytatódik, és bíznak a bíróság ítéletében, mert csak az garantálhatja, hogy a fővárosban továbbra is működtetni tudják a közszolgáltatásokat.

Gémesi György a sajtótájékoztatón rámutatott arra, hogy jövőre a nominálérték számításával mindössze egy százalékkal emelkedik az állami támogatások mértéke, amit veszteségként értékelt. Gödöllő polgármestere emellett komoly tehernek nevezte az iparűzési adó elvonásának többletét, ami a szolidaritási adóalaphoz kerül, és 50-60 milliárd forintot jelent. Idén országosan 307 milliárd forintot tett ki a szolidaritási adó, ami 350-360 milliárdra emelkedik – hangsúlyozta.

A Versenyképes járások program ugyancsak 65 milliárd forinttal emeli meg az önkormányzatok adóterheit – tette hozzá. Gémesi György szerint a jövő évi büdzsé nemhogy többletet nem jelent, hanem reálérték-csökkenést eredményez.

MTI

30 milliárdos vakcinagyártat építenek Monoron

Új vakcinagyárat építenek a Pest vármegyei Monoron, aminek értéke 75 millió euró.