Karácsony Gergely: „a hajléktalanság szociális krízis, nem pedig rendészeti vagy esztétikai”
Budapest főpolgármestere nagyon is komolyan veszi a hajléktalanság kérdését, s krízisidőszakban minden évben egyszer elmegy „krízisautózni”.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere pénteken több komoly témával is foglalkozott, többek között reagált a szerdai öngyilkossági kísérletre, melynek során egy fiatal le akarta vetni magát a Margit hídról, ám szerencsére egy civil és a rendőrök megmentették életét.
A főpolgármester pénteken egy másik égetően fontos témát is elővett: a hajléktalanságot. Mindannyian tudjuk, hogy a hajléktalanság sok embert érint Magyarországon, és sajnos azt is tapasztalhatjuk, hogy az emberek többsége elutasítóan viselkedik, ha egy otthonát elvesztett, az utcára kényszerülő emberről van szó.
Karácsony Gergely most hivatalos Facebook-oldalán osztotta meg gondolatait a hajléktalanság kapcsán, abban a reményben, hogy e poszttal több emberhez jut el ez a kruciális téma.
„Hajléktalanság ellen küzdeni kötelesség. Hajléktalanok ellen küzdeni gonoszság.
Főpolgármesterségem egyik kötelező feladatának tekintem, hogy a krízisidőszakban minden évben egyszer elmegyek krízisautózni. Lelkileg számomra ez igen megterhelő. De szerintem egy politikusnak, egy döntéshozónak egyszerűen kell, muszáj, kötelező találkoznia személyesen is ezekkel az emberekkel, az ő történeteikkel, hogy megértse mi miért történik.
Hogy megértse, hogy a hajléktalanság szociális krízis, nem pedig rendészeti vagy esztétikai. Hogy a hajléktalan társadalom nem egységes. Nem minden hajléktalan fekszik részegen az utcán. Sőt, többségüknek van fizetése, de egyszerűen ez a jövedelem nem elég a biztos megélhetéshez, a lakhatáshoz. Arról nem is szólva, hogy mennyire nehéz a szociális szektorban dolgozni, mennyire nincsenek megbecsülve a munkavállalók.
Ma a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) konferenciáját nyitottam meg. Biztos vagyok benne, hogy ez a konferencia is hozzá fog járulni a készülő új fővárosi hajléktalanügyi stratégia megalkotásához. Sok sikert a résztvevőknek, és köszönöm a BMSZKI elkötelezett dolgozóinak és a munkatársaimnak, akik a stratégián dolgoznak!”