Karácsony: a főváros 2030-ig eléri, hogy a budapesti közművek az általuk termelt energiából működjenek
Budapest főpolgármestere hivatalos Facebook-oldalán számolt be a tervekről.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere hivatalos Facebook-oldalán számolt be arról, hogy főváros felgyorsítja az energiatakarékossági beruházásait, és 2030-ig eléri, hogy a budapesti közművek az általuk termelt energiából működjenek. A főpolgármester bejegyzésében úgy fogalmazott:
„Ma tartottuk az első Energiacsúcsot a Városházán.
Az elmúlt években az önkormányzatoknak súlyos kihívásokkal kellett szembenéznie, ilyen volt a járvány, és ilyen a gazdaság-, az energia-, és a klímaválság.
Az energiaválság, a száguldó energiaárak a hétköznapok realitása, de alapvető demokrácia kérdés is egyben. Az elmúlt években sajnos nőtt Magyarország Oroszországtól való energiafüggése. Európa, Magyarország és Budapest sem függhet tovább az orosz gáztól, ennek érdekében fel kell pörgetni az energiatakarékossági és a megújuló energiatermelési beruházásokat!
Sajnos az elmúlt évtizedben Magyarországon elmaradtak a szükséges zöld és fenntarthatósági beruházások, így a klímaválsággal is nehezebb megküzdenünk. Pedig Budapesten az európai nagyvárosok között a második legnagyobb mértékben nőtt az átlaghőmérséklet 50 év alatt, immár 4 fokkal magasabb az átlaghőmérséklet, mint fél évszázada. Itt van hát végre a cselekvési ideje! Ezért mai csúcson az alábbi javaslatokat tettük:
1) Felgyorsítjuk a köz- és díszkivilágítás korszerűsítését, gyors intézkedésként két órával rövidítjük a díszkivilágítást – a nyári időszakban 11 óráig lesz díszkivilágítás.
2) Folytatjuk a fővárosi intézmények energiakorszerűsítését, gyors intézkedésként a nyári hónapokban legfeljebb 25 fokig hűtjük, a téli hónapokban legfeljebb 20 fokig hűtjük az épületeket.
3) Folytatjuk a kevesebb energia- és üzemanyagfelhasználást célzó közlekedési beruházásokat és járműcserét.
4) Meghirdetjük a Fővárosi Önkormányzat energiafüggetlenségét. Talán ambiciózusnak hangzik, de nagyon is megvalósítható, képesek és készek vagyunk arra, hogy 2030-ra elérjük, hogy a budapesti közművek az általuk termelt energiából működjenek. A fővárosi közművek energiaellátása így nem függene sem Oroszországtól, sem a mindenkori kormánytól, sem az energiacégektől.
Ezekhez természetesen szükség van az európai forrásokra, és a kormányra partnerségére is. Budapest kész és képes arra, hogy európai kapcsolatrendszerét, európai lobbierejét használja a források megszerzése érdekében. A források igénybevételéhez azonban az is kell, hogy a kormány visszatérjen a jogállam útjára és Magyarország hozzáférhessen az Európai Uniós forrásokhoz.”