Karácsony: a Fővárosi Önkormányzat az Alkotmánybírósághoz fordul a közterek államosítása miatt
Karácsony Gergely kijelentette, „nem hagyjuk annyiban a köztereink elrablását”.
Mint ismert, újabb salátatörvénybe bújtatott módosításokról döntött kedden a parlament: három budapesti köztér államosítását szavazták meg. A Podmaniczky Frigyes tér, a Vörösmarty tér és a Széchenyi István tér eddig a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában volt, ám a mai döntés nyomán államosítják, így a tereket a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzatnak adják át 99 évre.
Karácsony Gergely főpolgármester már a törvénytervezet benyújtásakor tiltakozott, s jelezte, hogy ha ez átmegy, akkor a Fővárosi Önkormányzat perre megy az ügyben.
Hivatalos Facebook-oldalán pedig igen gyorsan reagált is a döntésre, s egyértelművé tette, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem fogja annyiban hagyni köztereinek elrablását, s az Alkotmánybírósághoz fordul az önkormányzati autonómia semmibevétele miatt, illetve a bíróságon pert indít a tulajdonelvonásért az Alaptörvény szerint járó kártalanítás érdekében.
„Miközben a kormány Brüsszelben éppen Magyarország jogállami működését bizonygatja, itthon pont az ellenkezőjét teszi. A kormánytöbbség ma pofátlanul, kártalanítás nélkül einstandolt négy fővárosi tulajdonú közterületet, köztük a Vörösmarty és a Széchenyi István teret, majd azon nyomban át is adta azokat a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzatnak.
A döntéssel szemben előzetesen mind a Pénzügyminisztérium, mind az Igazságügyi Minisztérium, mind a Belügyminisztérium masszív alkotmányossági aggályokat fogalmazott meg, eredménytelenül. Csak találgatni tudunk, hogy miért volt ez ilyen fontos a kormányzatnak: a Vörösmarty téri karácsonyi vásárt akarják-e NER-esíteni, megkárosítva ezzel számos, nyílt pályázaton kiválasztott családi vállalkozást, vagy esetleg Tiborcz István Széchenyi téri szállodaprojektjét akarják egyengetni. Az biztos: sikerült kecskére bízni a káposztát azzal, hogy a közvagyon feléléséről messze földön híres kerületnek adta hűbérbe a budapestiek vagyonát.
Sok illúziónk nincsen, mindenesetre a Fővárosi Önkormányzat az Alkotmánybírósághoz fordul az önkormányzati autonómia semmibevétele miatt, illetve a bíróságon pert indít a tulajdonelvonásért az Alaptörvény szerint járó kártalanítás érdekében.”