Megosztja Kanadát a kötelező oltás elleni kamionos tüntetés
Több száz kamionos sorakozott fel Kanada fővárosában, hogy az oltási kötelezettség és a járványügyi korlátozások ellen fejezzék ki felháborodásuk.
Immáron tíz napja tart a kamionosok tüntetése Ottawában, amely teljes megosztja a közvéleményt: a kanadai kormány és a fővárosi önkormányzat ostromlónak, míg a velük szimpatizálók szabadságharcosként festik fel a kamionosokat.
Jim Watson, Ottawa polgármestere kérvényezte a központi kormánytól, hogy további 1800 rendőrt vezényeljenek ki a fővárosba, valamint nevezzenek ki egy központi tárgyalót, aki véget tudna vetni az „ostromnak”
Watson a vasárnapi nap folyamán ráadásul szükségállapotot hirdetett ki arra hivatkozva, hogy teljesen irányíthatatlanná vált a helyzet. Peter Sloly rendőrfőnök is segítséget kért a kormánytól, szerinte véget kell vetni a demonstrációknak, amit már nem tudnak egyedül megtenni.
A tüntetőkkel kevésbé szimpatizáló lakóknak sikerült már egy szimbolikus győzelmet aratnia azzal, hogy az Ontariói Felsőbíróság megtiltotta a kamionosoknak, hogy folyamatosan dudáljanak, ami kifejezett sérelme volt az ottawaiaknak.
Néhány helyi pedig a kamionos blokád szervezői ellen kártérítési pert is indított, összesen 10 millió kanadai dollár összegben. Arra hivatkoztak a kártérítési összeg megnevezésénél, hogy a demonstráció legalább ekkora kárt okozott az ottawaiak számára.
A „Szabadság Konvoj” még január 9-én indult útjának Kanada nyugati államaiban, a felháborodott kamionosok ugyanis felháborodásukat kívánták kifejezni az USA-Kanada határátlépéshez előírt vakcina-kötelezettséggel szemben.
A kötelező oltás elleni tüntetés azonban idővel átalakult és most már elsősorban a járványügyi korlátozásokkal szembeni demonstrációvá vált, egyes esetekben pedig konkrétan Justin Trudeau kormányával szembeni tüntetésekké.
Tamara Lich, a demonstráció szervezője jelezte, hajlandók a kanadai kormánnyal tárgyalni, hogy a válsághelyzet megoldódjon, viszont nem fognak engedni azon követelésükből, hogy enyhíteni kell a járványügyi korlátozásokat.
A kamionos blokád Ottawa belvárosában hatalmas felfordulást okozott, több üzlethelységnek ideiglenesen zárva kell tartania a zűrzavar miatt. A rendőrség már kétségbeesettségében olyan eszközökhöz nyúl, hogy megtiltotta mindenkinek, hogy üzemanyaggal támogassák a helyiek a demonstrálókat.
A legvitatottabb pontja a demonstráció-sorozatnak kétségtelenül az volt, amikor a GoFundMe letiltotta a szervezők adománygyűjtő oldalát, amikor már közel 10 millió dollár támogatás gyűlt össze.
Erre kielégítő magyarázatot nem adott a cég, így sokan háborodtak fel ezen a döntésen. A GoFundMe ugyanis azzal indokolta a tiltást, hogy ez a gyűjtés olyan magatartást népszerűsít, amely erőszakot támogat – a tüntetésen viszont semmilyen erőszak nem történt, így ez erős csúsztatás volt az oldal részéről.
A szervezők azonban nem estek kétségbe, a GiveSendGo adománygyűjtő oldalra tették át a gyűjtési lehetőséget, ahol már 4.7 millió dollár jött össze a számukra. Ez kifejezetten zavarja a kanadai kormány embereit, akik meglehetősen lenézően kezelték a tüntetéseket.
Különböző szakértők szerint Justin Trudeau komoly hibát vétett azzal, hogy erősen beleállt kezdetben abba a narratívába, hogy a kamionos konvoj nem több egy szélsőjobboldali csürhénél, amivel olajat öntött a tűzre.
Nem véletlen, hogy a kanadai miniszterelnök az elmúlt napok során nem szólalt meg nyilvánosan a témában, amely egyre jobban polarizálja a közvéleményt. Egyelőre patthelyzet van, amit a kormány egyelőre dialógussal próbál megoldani.
(via AFP)