Dagad a botrány Kanadában, újabb tömegsírt találtak egy bentlakásos iskola helyén
Újabb tömegsírt találtak egy kanadai őslakosoknak kialakított bentlakásos iskola helyén a prérivel tarkított Sasatchewan tartomány területén, melyben összesen 751 megjelöletlen sír volt.
Kanada az elmúlt hónap során történelmének legsötétebb fejezeteivel kellett újra szembenézzen, miután egy hónapon belül a második tömegsírt tárták fel olyan bentlakásos iskola területén, amelyben őslakosok tanultak – írja a Washington Post.
Az egyik őslakos-érdekképviseleti csoport által felfedezett tömegsírt a tartomány délkeleti részén található Marieval Indian Bentlakásos Iskola területén találták meg, összesen 751 gyermek megjelöletlen sírjával.
Egy hónappal ezelőtt British Columbia tartomány területén találtak egy tömegsírt, amelyben pedig 215 őslakos gyermek maradványait találták meg. A felháborodás nem maradt el, Justin Trudeau miniszterelnök pedig korábban jelezte, hogy várhatóan több ilyen sajnálatos felfedezés történhet.
Pelly Bellegarde, az őslakosok tanácsának egyik vezetője „tragikusnak, de nem meglepőnek” nevezte a felfedezést és arra kérte a kanadaiakat, hogy fogjanak össze ezekben a „rendkívül nehéz és érzelmekkel teli” időkben.
A 19. századtól kezdődően közel 150 ezer őslakos gyermeket küldtek állami támogatású, egyházak által működtetett bentlakásos iskolákba, amelyek célja egyértelműen az őslakosok asszimilációja volt. Nem is olyan régmúlt maradványai ezek az iskolák, némelyik ugyanis a kilencvenes évekig működött.
Egy erre felállított kanadai vizsgálóbizottság egy 2015-ös jelentésében sokkoló dolgokat tárt fel, köztük azt, hogy a diákok fizikai és szexuális erőszaknak voltak kitéve ezen iskolákban, nem engedték nekik a nyelvhasználatot és a kultúrájuk gyakorlását.
Mint az akkori jelentésben írták, a kanadai állam jóformán „kulturális népirtást” hajtott végre az őslakosok ellen és intézményesítették a kiskorúak veszélyeztetését, melynek több ezer áldozata is lehetett a folyamat során.
A bizottság akkor 3000 diákot azonosított be, akik biztosan életüket vesztették, ez a ráta pedig lényegesen magasabb, mint a nem őslakos iskoláskorú gyermekek körében. Ez a szám pedig azóta csak növekedett és várhatóan növekedni fog.
Ezek a gyermekek általában betegségek következtében hunytak el, a rossz higiéniás körülmények miatt villámgyorsan elterjedtek különböző betegségek, melyek szedték az áldozataikat. A gyermekek ezen felül tűzesetekben és egyéb balesetekben is elhunytak, pénzspórolás céljából az iskolák működtetői pedig helyben temették el őket.