Júliusban többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere, 2636,5 milliárd forintra csökkent az év elejétől halmozódó deficit
Noha a központi alrendszer hiánya 832,8 milliárd forinttal nagyobb az egy évvel korábbinál, a központi költségvetés pedig 1108,6 milliárd forinttal nagyobb deficitet mutatott, a társadalombiztosítási alapok hiánya 96,1 milliárd forinttal csökkent, a pénzalapok többlete pedig 179,7 milliárd forinttal nőtt.
Júliusban az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere 255,7 milliárd forint többletet ért el az előző havi 155,3 milliárd forintos deficittel szemben. Ezzel július végére 2636,5 milliárd forintra csökkent az év elejétől halmozódó deficit – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) hétfőn kiadott gyorstájékoztatójából.
Az idei egész évre előirányzott 3152,7 milliárd forinthoz képest a június végi 91,7 százalékosról 83,6 százalékra csökkent a hiány mértéke. A múlt hónap végén a központi költségvetés 2729,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 125,8 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 218,8 milliárd forintos többletet mutattak.
A központi alrendszer hiánya 832,8 milliárd forinttal nagyobb az egy évvel korábbinál, a központi költségvetés 1108,6 milliárd forinttal nagyobb deficitet mutatott, a társadalombiztosítási alapok hiánya 96,1 milliárd forinttal csökkent, a pénzalapok többlete 179,7 milliárd forinttal nőtt.
A költségvetés kiadásai közül a nyugellátásokra fordított 2800,4 milliárd forint 493,8 milliárd forinttal meghaladta az egy évvel korábbi kifizetést, a gyógyító-megelőző ellátásokra pedig 196,0 milliárd forinttal többet 1253,7 milliárd forintot fordított a kormány július végéig.
A PM közleménye kiemeli: jelenlegi, bizonytalan világgazdasági helyzetben kiemelten fontos feladat a nyugdíjasok védelme. A kormány ezért áprilisban döntött a nyugdíjak és egyéb ellátások 2022. júliusi kiegészítő emeléséről, és ezzel újabb intézkedést tett a nyugellátások és más ellátások vásárlóértékének megőrzésére.
A kiegészítő emelés 2022 júliusától 2022. januárig visszamenőlegesen történt. Júliusban az emelt összegű ellátáson kívül januárig visszamenőleg az első hat hónapra járó különbözetet egy összegben kapták meg a nyugdíjasok, illetve a nyugdíjszerű ellátásban részesülők – emlékeztet a minisztérium.
Gyorstájékoztatójában a PM megállapítja: az orosz-ukrán háború és a brüsszeli szankciós politika jelentősen megnöveli a költségvetés kiadásait, a kormány emellett továbbra is elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett.
A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a háború árát ne a magyar emberek fizessék meg. Az idei költségvetés is biztosítja a forrásokat a rezsicsökkentés átlagfogyasztásig történő fenntartásához, a munkahelyek megőrzéséhez, a családok és a nyugdíjasok védelméhez.
(MTI)