Jóval magasabbak lehetnek az indiai koronavírus-számok a hivatalos adatoknál
A szakértők szerint jelentősen magasabbak lehetnek a koronavírus-statisztikák Indiában a járvány második hullámában, mint amit a hivatalos adatok állítanak mind a fertőzések számáról, mind az elhunytak számáról.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta több mint 17.6 millió esetet regisztráltak Indiában, ahol a világ egyik legsúlyosabb válsághelyzete alakult ki az elmúlt hetekben.
A valós számok azonban a szakértők szerint akár a harmincszorosai is lehetnek a hivatalosan közzétett adatoknál, ami azt jelenti, hogy több mint félmilliárd eset maradhatott ki a jelentésekből.
Az indiai tudósok és egészségügyi dolgozók korábban is felhívták rá a figyelmet, hogy a koronavírus-fertőzések és a megbetegedéshez köthető elhalálozások jelentősen aluljelentettek számos okból kifolyólag, mint az alacsony tesztelési ráta, emberi hibák és elégtelen infrastrukturális körülmények.
Azóta néhány dolgon változtattak, például nagyobb számban végzik el a koronavírus-teszteket, de szakemberek szerint a második hullám súlyosságát nem indokolják a hivatalosan közzétett adatok – írja a CNN.
A szakemberek előrejelzései szerint a halálozási adatok elérhetik a napi 13 ezer főt is, ami négyszer magasabb, mint a jelenlegi napi halálozási számok. Ramanan Laxminarayan, az új-delhi járványügyi központ szakembere elmondta, hogy nem tudja elképzelni, hogy lenne még olyan család Indiában, amelyik ne vesztette volna el legalább egy szerettét.
A WHO vezető tudományos munkatársa, Dr. Soumya Swaminathan elmondta, hogy az első hullám óta drámaian megnövekedett a naponta elvégzett tesztek száma Indiában. Tavaly kevesebb, mint napi félmillió embert tudtak tesztelni, mára azonban ez a száma közel kétmillióra nőt, de ez a szakember szerint ez még mindig nem elég, hiszen a pozitív minták aránya nagyjából 15 százalékot tesz ki országosan, Delhiben pedig eléri a 30 százalékot is.
Egy szakértő szerint az aluljelentésnek több oka lehet, ezek közül az egyik, hogy a tünetmentes fertőzöttek nem mennek el tesztet csináltatni, hiszen fel sem merül bennük, hogy elkapták a vírust, a másik jellemző ok pedig, hogy a szegény, vidéki területeken nem mindenki tudja megoldani, hogy munka helyett tesztközpontba utazzon.
A koronavírushoz köthető elhalálozások aluljelentésének legfőbb oka az lehet, hogy az ország egészségügyi ellátórendszere jelentős alulfinanszírozás áldozata, ami még a koronavírus-járvány előtti időkben is azt jelentette, hogy a halálesetek számának csak 86 százaléka került be az állami nyilvántartásba, és ezeknek csak 22 százalékánál állapították meg a halál okát.
Az Indiában élők jelentős része nem kórházban, hanem otthon vagy más helyeken veszti életét, ami azt jelenti, hogy az elhalálozáskor nincsen jelen orvos vagy egészségügyi dolgozó, így a halotti bizonyítványba nem kerül be a halál oka. Ez a probléma tovább mélyült a koronavírus-járvány második hulláma alatt, hiszen ahogyan mi is beszámoltunk róla, a kórházak olyannyira meg vannak telve, hogy nem tudják fogadni a Covid-betegeket.
Bár kedden 198 ezer koronavírushoz köthető napi elhalálozásról számoltak be az egészségügyi hatóságok, egyes szakemberek szerint a valódi számok akár a 990 ezret is elérhetik. Az elhunytak aluljelentéséről tanúskodnak a tömegtemetések, a tömeghamvasztások és a felhalmozódó holttestek is, amelyek egyre csak fokozódtak az elmúlt hetekben.